Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Antraknoza malin

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Sphaceloma necator.

Objawy: Objawy antraknozy mogą występować na wszystkich nadziemnych częściach malin. Pierwsze objawy są obserwowane na młodych, wyrastających wiosną pędach. W miejscach infekcji pojawiają się drobne, purpurowe plamy. Plamy stopniowo powiększają się i stają się szarobiałe z fioletowoczerwoną obwódką. Na plamach po pewnym czasie pojawiają się drobne czarne punkty, są to twory zawierające zarodniki konidialne. W przypadku porażenia starszych, zdrewniałych pędów kora w miejscach infekcji pęka podłużnie. Na kwiatach, owocach, ogonkach liściowych, a czasem również na liściach można zaobserwować drobne ciemne plamy. Antraknozie sprzyja wysoka wilgotność powietrza. Gdy długi czas występują warunki sprzyjające, choroba silnie się rozwija, doprowadzając do przedwczesnego opadania liści oraz zamierania całej rośliny.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Spośród wielu odmian malin niektóre są mniej podatne na chorobę.
  • Należy kupować zdrowe sadzonki malin, bez żadnych objawów chorobowych.
  • Na plantacji malin należy dbać o prawidłowe przewietrzanie roślin poprzez: odpowiednią rozstawę podczas sadzenia, wycinanie nadmiernie zagęszczających rośliny pędów oraz regularne odchwaszczanie.
  • Należy usuwać chore rośliny oraz fragmenty roślin, ponieważ stanowią źródło zakażenia dla kolejnych roślin. Wycięte pędy najlepiej spalić.
  • Nawożenie azotowe powinno być zbilansowane, dostosowane do potrzeb pokarmowych malin.
  • Jeżeli planowane jest założenie automatycznego nawadniania malin, najlepiej wykorzystać do tego celu linie kroplujące.
  • Po zbiorze owoców dobrze jest ścinać pędy, ponieważ na nich może zimować patogen.
  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin wykonywać przed kwitnieniem malin, gdy wyrastające młode pędy osiągają wysokość 10-20 cm. Kolejne zabiegi można wykonywać co 10 dni w fazie kwitnienia i pod koniec kwitnienia. Ostatnie zabiegi wykonuje się po zbiorze owoców i wycięciu starych pędów owoconośnych (co niszczy formy przetrwalnikowe grzyba). Zabiegi dostosowuje się w zależności od momentu wystąpienia choroby oraz stopnia jej nasilenia.

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.