Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Antraknoza truskawki

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Colletotrichum spp.

Objawy: Objawy antraknozy mogą występować na wszystkich nadziemnych częściach truskawki. Porażone kwiaty ciemnieją, zasychają i zamierają. Na owocach w wyniku infekcji pojawiają się jasnobrązowe plamy gnilne. Z czasem plamy ciemnieją, zasychają i zapadają się. Na liściach pojawiają się drobne, okrągłe ciemne plamy. Po pewnym czasie silnie porażone liście zamierają. Na zielonych częściach roślin (liściach, ogonkach liściowych i szypułkach) pojawiają się ciemnobrązowe lub czarne podłużne, lekko zapadnięte plamy. Najgroźniejsze jest porażenie korony truskawki. Korona to skrócona łodyga truskawki, która znajduje się tuż przy ziemi. Wskutek porażenia korony dochodzi do więdnięcia nadziemnych części roślin, a następnie zamierania całej rośliny. Na porażonej koronie, na przekroju podłużnym, widoczne jest zbrązowienie tkanek. W warunkach wysokiej wilgotności na porażonych tkankach może pojawić się pomarańczowawy nalot zarodników konidialnych, służących rozprzestrzenianiu się patogenu.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Spośród wielu odmian truskawek niektóre mogą wykazywać odporność na patogen.
  • Należy kupować zdrowe sadzonki truskawek bez żadnych objawów chorobowych.
  • Gleby przeznaczone pod uprawę truskawek powinny być dość przepuszczalne, aby nie powstawały na nich zastoiska wodne.
  • Ściółkowanie plantacji naturalnym materiałem, np.: mulczem, trawą, słomą, zapobiega rozprzestrzenianiu choroby. Znacznie szybciej choroba rozwija się na sztucznych ściółkach (folii, agrowłókninie), po których zarodniki patogenu mogą przemieszczać się razem z płynącą po powierzchni wodą.
  • Należy usuwać porażone rośliny, ponieważ stanowią źródło zakażenia dla kolejnych roślin.
  • Nawożenie azotowe powinno być zbilansowane, dostosowane do potrzeb pokarmowych truskawek.
  • Jeżeli planowane jest założenie automatycznego nawadniania truskawek, najlepiej wykorzystać do tego celu linie kroplujące.
  • Zabiegi ochrony roślin wykonywać zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się objawów choroby, od początku do końca fazy kwitnienia truskawki. Niektóre środki można stosować również do okresu dojrzewania owoców, ale ze szczególnym uwzględnieniem okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.