Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Herbicydy totalne

Usuwanie wszystkich roślin, w tym chwastów, w celu przygotowania gruntu pod uprawę.

Czasami po nabyciu nowej działki lub w przypadku zakładania nowej rabaty, warzywnika, czy trawnika istnieje potrzeba wyniszczenia wszystkich chwastów. W takich przypadkach należy sięgnąć po herbicydy totalne, które niszczą wszystkie rodzaje chwastów, czyli:

  • chwasty jednoliścienne (posiadające jeden liścień – pierwszy „liść” widoczny na etapie kiełkowania rośliny), do których w większości należą trawy,
  • chwasty dwuliścienne (posiadające dwa liścienie – pierwsze „liście” widoczne na etapie kiełkowania rośliny).

Herbicydy tego typu są stosowane dolistnie i działają układowo (systemicznie). Substancje aktywne środka pobierane są poprzez zielone części roślin (liście, zielone pędy), a następnie przemieszczane po całej roślinie, docierając do jej części podziemnych (korzeni, rozłogów). Skutkuje to zahamowaniem wzrostu i rozwoju w ciągu 24 godzin, a następnie zamieraniem roślin. Pierwsze objawy działania środków (żółknięcie i więdnięcie roślin) są widoczne po upływie 7-10 dni od zabiegu. Całkowite zamieranie roślin następuje po około 3 tygodniach. Wysoka temperatura i wilgotność powietrza oraz silne nasłonecznienie przyspieszają działanie środków. Środki nie zalegają w glebie i ulegają rozkładowi przez mikroorganizmy glebowe, więc nie stwarzają zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. Zabiegi uprawowe, siew lub sadzenie można rozpocząć, gdy na zwalczanych chwastach wystąpią objawy działania środka (żółknięcie i więdnięcie), po minimum 5-7 dniach od wykonania zabiegu.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Teren przygotowywany pod uprawę innych roślin można przekopać dokładnie, ręcznie usuwając wszelkie korzenie chwastów. Jednak nie zawsze ta metoda jest dostatecznie skuteczna i część niewyzbieranych chwastów może wzejść z pozostałych w podłożu korzeni.
  • Najlepszą metodą jest zastosowanie herbicydów totalnych, które niszczą zarówno nadziemne, jak i podziemne części roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.