Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mączniak prawdziwy róży

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Sphaerotheca pannosa var. rosae.

Objawy: Od połowy maja do lipca, przy temperaturze około 20°C i wysokiej wilgotności powietrza, na porażonych częściach roślin (liściach, pędach, pąkach, kwiatach) pojawia się biały, mączysty, szybko rozprzestrzeniający się nalot. Po pewnym czasie nalot szarzeje, a na nalocie można zaobserwować czarne drobne punkciki. W przypadku porażenia liści, pod nalotem grzybni tkanka odbarwia się na czerwono. Silnie porażone liście ulegają deformacji i przedwcześnie opadają. Jeżeli nalot grzybni zaniknie, wskutek działania naturalnych czynników lub dzięki opryskaniu fungicydem, na liściach pozostają czerwono-brunatne przebarwienia. Na pędach plamy białego nalotu, zlokalizowane są najczęściej w okolicy kolców. Stopniowo powiększający się nalot, obejmuje cały obwód pędu. Zainfekowane pąki kwiatowe oraz kwiaty rozwijają się nieatrakcyjne i zdeformowane. Grzyb infekuje szczególnie młode tkanki, na szczytach pędów, co stwarza największe ryzyko dla młodych roślin. W przypadku porażenia sadzonek róż, może dość do zahamowania wzrostu. Starsze rośliny również mają osłabiony wzrost, a z powodu utraty energii – na walkę z chorobą, znacznie słabiej kwitną. Największe nasilenie choroby, w zależności od warunków pogodowych, zazwyczaj występuje w drugiej połowie czerwca i we wrześniu.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Unikamy nadmiernego zagęszczenia roślin, sadząc je w odpowiedniej rozstawie.
  • Wiosną podczas cięcia róż, wykonać cięcia prześwietlające, usuwając nadmiernie zagęszczające krzew pędy.
  • Odchwaszczamy regularnie rabaty, ułatwiając krzewom róż przewietrzanie. Obniżamy w ten sposób wilgotność wokół roślin, utrudniając rozwój choroby.
  • Rozwój choroby częściowo ogranicza, wycinanie porażonych pędów.
  • Róże hodowane w szklarniach i pod osłonami wymagają regularnego wietrzenia pomieszczeń,  w ten sposób są szybciej osuszane.
  • Po zaobserwowaniu pierwszych objawów chorobowych, opryskać róże jednym ze środków ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.