Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Opuchlak truskawkowiec

Gatunek: Opuchlak truskawkowiec (łac. Otiorhynchus sulcatus) należy do rzędu chrząszczy.

Objawy: Wiosną na brzegach liści można zaobserwować charakterystyczne zatokowe wżery, które powodowane są przez dorosłe chrząszcze opuchlaków. U rośliny pozbawionej fragmentów liści, zostają ograniczone procesy fotosyntezy, oddychania i transpiracji. Larwy opuchlaka żerują w glebie wyjadając i uszkadzając korzenie. Truskawki pozbawione części systemu korzeniowego oraz liści cechują się słabym wzrostem. Mocno zaatakowane truskawki pod koniec maja i w czerwcu więdną i zamierają. Po wyciągnięciu zaatakowanej sadzonki z gleby, na korzeniach można zaobserwować jaja, larwy, poczwarki oraz chrząszcze opuchlaka.

Wygląd szkodnika: Dorosły opuchlak to chrząszcz wielkości 9-13 mm. Tułów owada pokryty jest bardzo twardymi ciemnobrązowymi pokrywami z delikatnym żółtymi włoskami, które tworzą wrażenie plamek na ciele. Głowa posiada wyciągnięty ryjek, na którym znajduje się aparat gębowy. Larwy opuchlaka są białe i beznogie z jasnobrązową głową.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Plantację truskawek należy zakładać na terenach wolnych od opuchlaków. Należy unikać zakładania plantacji w miejscach, gdzie dawniej były uprawiane rośliny motylkowate, ponieważ na takich stanowiskach jest zwiększone ryzyko występowania tych szkodników.
  • W warunkach naturalnych występują drapieżne nicienie, a także grzyby, które żywiąc się larwami opuchlaków, częściowo ograniczają populację.
  • Po zauważeniu objawów żerowania szkodnika należy wykonać oprysk odpowiednim preparatem.
  • Regularne stosowanie preparatu Opuchlak-LIMIT ogranicza porażenie roślin i skutki żerowania opuchlaków.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.