Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Plamistość igieł

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez grzyby z gatunku: Cytospora sp., Lophodermium sp., Phylosticta sp.

Objawy: Choroba rozwija się na wielu gatunkach roślin iglastych. Pierwszym objawem choroby są niewielkie, żółte plamy pojawiające się na igłach lub łuskach (u żywotników, jałowców czy cyprysików). Plamy stopniowo powiększają się i brunatnieją. Po jakimś czasie na przebarwionych tkankach można obserwować drobne, ciemne punkty – skupienia zarodników.

Najczęściej występującą chorobą wśród drzew iglastych, powodującą plamistość igieł jest osutka sosny powodowana przez grzyby z gatunku Lophodermium sp. Choroba atakuje jedynie na sosny i początkowo powoduje powstawanie bardzo małych, żółtych plamek na igłach. Stopniowo plamy powiększają się obejmując cały obwód igły, co jesienią można zaobserwować w postaci charakterystycznych, poprzecznych, żółtych kreseczek na igłach. W rezultacie całe igły brunatnieją, zamierają i odpadają z rośliny. Wiosną na zamarłych igłach opadłych lub jeszcze na drzewie pojawiają się czarne punkty – organy wytwarzające zarodniki konidialne. U porażonych roślin zostaje zahamowany wzrost i tworzą się małe przyrosty.

Inną popularną chorobą jest plamistość łusek żywotnika, powodowana przez grzyb Didymascella thujina. Grzyb powoduje powstawanie żółtych, później przebarwiających się na brunatno plam. Plamy mogą rozprzestrzeniać się obejmując cały pęd – dochodzi do tzw. „zaobrączkowania” pędu. W konsekwencji, ponad miejscem odcięcia zmianą chorobową pęd zamiera .

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Ze szkółek należy kupować zdrowe sadzonki, bez oznak chorobowych.
  • Porażone, opadłe igły należy wygrabiać spod roślin, ponieważ zapobiega to rozprzestrzenianiu się choroby.
  • Jeżeli infekcja obserwowana jest na pojedynczych pędach, można je wycinać w celu ograniczenia rozwoju choroby
  • Unikać podlewania roślin po liściach. Jeżeli planujemy nawadnianie automatyczne najlepiej wybrać nawadnianie kropelkowe, a unikać deszczowania.
  • Zabiegi ochrony roślin należy wykonywać w momencie zaobserwowania oznak choroby. Podczas wykonywania zabiegu należy dokładnie opryskać roślinę, ale także podłoże wokół rośliny, ponieważ nie zawsze udaje się usunąć wszystkie porażone igły poprzez wygrabianie.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.