Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Przędziorek chmielowiec na truskawce

Gatunek: Przędziorek chmielowiec (łac. Tetranychus urticae) należy do roztoczy z rodziny przędziorkowatych.

Objawy: Przędziorki żerują na liściach, wbijając kłujkę w tkankę, pozbawiają roślinę soków. W ślinie przędziorków znajdują się fitotoksyczne enzymy, które pozostawiają po sobie w trakcie żerowania. Pierwszym objawem żerowania przędziorków są bardzo małe, żółte plamki na górnej stronie liści, pojawiające się z początkiem lata. Im większa jest populacja przędziorków, tym większa liczba plam na liściach. Silnie uszkodzone liście mogą zasychać i obumierać. Charakterystycznym objawem występowania przędziorków jest wytwarzana przez nie przędza, pozostawiana na roślinie. Silnie zaatakowane rośliny rosną słabo i wydają niskie plony słabej jakości. Rozwojowi przędziorków sprzyja sucha i upalna pogoda.

Wygląd szkodnika: Przędziorki są pajęczakami, które trudno dostrzec gołym okiem. Szkodniki mają wielkość około 0,5 mm i widoczne są dopiero pod dużym powiększeniem. Pierwsze wiosenne przędziorki, które wychodzą z miejsc zimowania są ceglastoczerwone. Natomiast kolejne pokolenia letnie są żółtozielone i na bokach ciała posiadają charakterystyczne dwie plamki.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Przędziorki najlepiej rozwijają się w ciepłych warunkach, dlatego na plantacjach przykrywanych wiosną folią lub włókniną, mogą występować bardzo licznie.
  • W warunkach naturalnych występują dobroczynki – drapieżne roztocza, które częściowo ograniczają populację przędziorków.
  • Po zauważeniu objawów żerowania szkodnika należy wykonać oprysk odpowiednim preparatem, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.