Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Przeziernik malinowiec

Gatunek: Przeziernik malinowiec (łac. Pennisetia hylaeiformis) należy do rzędu motyli.

Objawy: Larwy przezierników żerują w pędach malin, wygryzając wnętrze łodyg. Wyraźnym objawem obecności szkodników w łodygach są, widoczne pod koniec lata, zgrubienia i narośla powstałe w dolnych częściach pędów. Dojrzałe motyle wylatują na przełomie lipca oraz sierpnia i składają jaja na ziemi tuż przy pędach malin. Z jaj wylęgają się larwy, które początkowo żerują na szyjce korzeniowej, a później na karpach korzeniowych malin. Starsze gąsienice wgryzają się do wnętrza pędu i tam żerują wyjadając wnętrze pędu. Gdyby taki zaatakowany pęd przeciąć w poprzek widoczne będą wydrążone korytarze oraz odchody gąsienic przeziernika. Maliny zaatakowane przez przeziernika rosną słabo i wydają mały plon niskiej jakości.

Wygląd szkodnika: Dorosłe przezierniki choć należą do rzędu motyli, to nie przypominają wyglądem typowych przedstawicieli tego rzędu. Odwłok motyla przypomina raczej owada z rodziny osowatych, ponieważ na odwłoku widnieją żółto-czarne pierścienie. Odwłok samca zakończony jest szczoteczką złożona z żółtych włosków. Skrzydła motyla są przeźroczyste i mają brązowy rysunek. Gąsienica ma kolor biały i ciemnobrązową głowę.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Coroczne wycinanie pędów malin ogranicza populację szkodnika. Szczególna uwagę należy zwrócić na pędy zgrubiałe u podstawy lub z naroślami przy szyjce korzeniowej, ponieważ tam zimują larwy przeziernika. Usuwane pędy należy spalić.
  • W przypadku zauważenia uszkodzeń spowodowanych przez przezierniki, zabiegi ochrony roślin należy przeprowadzać po zbiorze owoców.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.