Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Szara pleśń na fasoli

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Botrytis cinerea.

Objawy: Patogen może występować na wszystkich nadziemnych częściach rośliny. Na liściach, łodygach, pąkach, kwiatach, strąkach, czy też nasionach w początkowej fazie rozwoju choroby na tkankach pojawiają się brunatne plamy. Po pewnym czasie tkanka w miejscach infekcji gnije i stopniowo pokrywa się szarym pylistym nalotem pleśni. Nalot ten pyli zarodnikami konidialnymi, które rozprzestrzeniają chorobę na inne zdrowe tkanki. Choroba może się rozwijać również na strąkach po ich zbiorze. Szczególnie narażone na infekcję są te strąki, które mają uszkodzona skórkę lub są poobijane. Wskutek porażenia zaczynają gnić, a następnie pojawia się na nich charakterystyczny pylisty nalot zarodników. Grzyb zimuje lub rozwija się saprotroficznie na porażonych martwych szczątkach roślin. Patogen jest również wprowadzany do upraw w porażonych nasionach, skąd wiosną bardzo szybko dokonuje infekcji pierwotnej.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Do wysiewu należy stosować zdrowe nasiona.
  • Fasolę wysiewać w odpowiedniej rozstawie, na dobrze przewietrzanym stanowisku, co umożliwi roślinom szybkie osuszanie po deszczach.
  • Plantacje należy regularnie odchwaszczać, ponieważ chwasty wpływają na zwiększenie wilgotności na plantacji, uniemożliwiając szybkie osuszanie przez wiatr.
  • Należy stosować zbilansowane nawożenie dostosowane do potrzeb fasoli, unikając przenawożenia azotem.
  • W miarę możliwości należy usuwać porażone strąki i inne fragmenty roślin, które są źródłem infekcji wtórnej. Po zbiorze fasoli należy usuwać martwe rośliny z pola.
  • Rośliny podlewać po podłożu, unikając podlewania roślin po liściach.
  • Podczas zbioru strąków oraz nasion należy obchodzić się z nimi ostrożnie, aby nie doszło do uszkodzeń.
  • Środki ochrony roślin stosować zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów choroby. Najlepiej stosować przemiennie fungicydy o odmiennym mechanizmie działania. Podczas stosowania środków należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji, zgodnie z etykietą danego środka.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.