Wybierz miesiąc

ogrod   OGRÓD

BIELENIE
Wykonujemy bielenie pni i grubszych gałęzi drzew owocowych. W tym celu używamy wapna do bielenia drzew. Pnie zabezpieczamy przed uszkodzeniami i zwierzętami leśnymi.

OKRYWANIE
Sprawdzamy stan osłon, którymi okryliśmy nasze rośliny, w razie potrzeby uzupełniamy ich okrycia.

USUWANIE SZKODNIKÓW
Przeglądamy rośliny na obecność jaj szkodników. Jeśli je znajdziemy – niszczymy.

TRAWNIK
Jeśli ziemia pod trawnikiem (zwłaszcza założonym w tym roku) jest bardzo mokra od częstych opadów lub jeśli ziemia jest zamarznięta, ale nie ma warstwy śniegu, należy unikać chodzenia po trawie. Nie uszkodzimy trawy, chodząc po niej, gdy spadnie na nią kilka centymetrów śniegu.

PRZYCINANIE
Pod koniec stycznia przycinamy ozdobne pnącza, winorośl oraz pędy roślin, które użyjemy do szczepienia.

PODLEWANIE
Jeśli nie ma przymrozków, podlewajmy rośliny przesuszone, aby lepiej zniosły zimę.

dzikie_ptaki   DZIKIE PTAKI

Dokarmiamy zwierzęta w ogrodzie. W sklepach ogrodniczych kupujemy specjalne mieszanki ziaren dla dzikich ptaków.

dom   DOM

WYSIEWANIE
W domu możemy już wysiewać nasiona kwiatów i warzyw, które długo kiełkują np. poziomka, heliotrop.

USUWANIE SZKODNIKÓW
Prowadzimy obserwację roślin domowych, ponieważ w tym czasie pojawiają się wełnowce i
miseczniki – bardzo groźne szkodniki roślin doniczkowych. W chwili ich pojawienia się stosujemy Naturalny płyn na mszyce i inne szkodniki.

NARZĘDZIA
Styczeń, to dobry czas na konserwację narzędzi ogrodniczych, aby były przygotowane do nowego sezonu. Do czyszczenia narzędzi, pojemników, skrzynek, donic itp., można użyć mydła potasowego wytworzonego na bazie naturalnych olejów roślinnych. 

Zobacz także:

ogrod   OGRÓD

DRZEWA I KRZEWY
Zabezpieczamy maścią ogrodniczą pnie uszkodzone przez gryzonie oraz miejsca uszkodzone po zimie.

TRAWY OZDOBNE
Pod koniec lutego możemy już przycinać suche kępy traw ozdobnych, które stanowiły ozdobę naszego ogrodu w zimie.

KWIATY CEBULOWE
W ogrodzie pojawiają się wiosenne kwiaty cebulowe, które posadziliśmy jesienią. Z każdym rokiem będzie ich więcej, ponieważ rozmnażają się z cebul przybyszowych.

dzikie_ptaki   DZIKIE PTAKI

Dokarmiamy zwierzęta w ogrodzie. W sklepach ogrodniczych kupujemy specjalne mieszanki ziaren dla dzikich ptaków.

dom   DOM

PRZYGOTOWANIA DO SEZONU
Sprawdzamy stan cebul, karp i kłączy, które przechowujemy. Zgniłe, zarażone wyrzucamy, a pozostałe czekają do wiosny.

Kupujemy wcześniej bulwy begonii i kłącza cann. Pod koniec lutego sadzimy je w doniczkach i stawiamy w domu lub w garażu, w ten sposób przyspieszamy ich wzrost i dzięki temu znacznie wcześniej zakwitną na tarasie lub w ogrodzie.

Przygotowujemy się do zakupu nasion, rozsad i nawozów. Planujemy nasadzenia w ogrodzie i ilość potrzebnych roślin.

WYSIEWY
Siejemy nasiona, przeznaczone na kiełki np. rzodkiewkę, rzodkiew, słonecznik, lucernę, soczewicę, soję, rzeżuchę, brokuł. Można je wysiewać do pojemników wyłożonych ligniną lub do specjalnych kiełkownic. Kiełki to doskonałe źródło witamin, a najlepiej smakują na kanapkach i w sałatkach!

Od połowy lutego wysiewamy do miniszklarenek na parapetach nasiona na rozsadę: kapustę, kalafior, kalarepę, pomidory, sałatę, seler, bób, cebulę i por.

Zobacz także:

ogrod   OGRÓD

Jeśli pogoda pozwala, zdejmujemy zimowe okrycia w postaci włókniny. Na początku możemy robić to tylko w dzień, aby rośliny nie doznały szoku i stopniowo przyzwyczaiły się do panującej temperatury. Rozkładamy kompost w ogrodzie. Przygotowujemy grządki do siewu warzyw i kwiatów.

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE

W marcu możemy przycinać krzewy i drzewka owocowe takie jak grusze i jabłonie oraz śliwy, pobudzi je to do lepszego kwitnienia (Wideoporanik Agrecol – Przycinanie Gałęzi).

Marzec to najlepszy czas na wykonywanie nowych nasadzeń roślin owocowych

z tzw. gołym korzeniem. Rośliny te są jeszcze w stanie uśpienia zimowego, dlatego w tym momencie nie doznają szoku w związku ze zmianą miejsca. Odpowiednie stanowisko pod uprawę drzew oraz krzewów owocowych możemy zapewnić mieszając z glebą organiczny nawóz, np. obornik granulowany.

Na początku marca powinniśmy przyciąć również nasze winorośle, aby stworzyć jej dobre warunki wzrostu i plonowania. Po wykonaniu zabiegu rośliny możemy odżywić nawozem do winorośli.

ROŚLINY OZDOBNE

Nawozimy zimozielone krzewy bukszpanów, trzmielin, cisów, mahonii, ostrokrzewów oraz drzewa iglaste. Do tego celu używamy nawozów posypowych dedykowanych dla konkretnych roślin jak Nawóz do bukszpanów, Nawóz do żywopłotów, Nawóz do cisów czy Nawóz do iglaków. Pamiętamy o wymieszaniu ich z glebą i podlaniu roślin.

Przycinamy róże pamiętając o tym, że inaczej przycina się róże pnące, pienne czy rabatowe. Nie zapominajmy o przycięciu hortensji bukietowych oraz krzewiastych (Przycinanie hortensji). Przycinając o tej porze budleje, zapewnimy im obfite kwitnienie latem.

Usuwamy martwe części bylin, aby zrobić miejsce dla nowo kiełkujących roślin.

TRAWY

Przy sprzyjającej pogodzie w marcu możemy już przystąpić do prac pielęgnacyjnych na trawnikach. Zacznijmy od wygrabienia resztek, które mogły się zgromadzić na nim jesienią i zimą. Najczęściej pod koniec marca przeprowadzamy wertykulację, która polega na usunięciu filcu i obumarłych resztek roślin (ważne, aby wykonać ją przed ruszeniem wegetacji).

Pamiętajmy także o ozdobnych trawach, które należy ściąć. Aby umożliwić trawom szybką odbudowę możemy wzmocnić je nawozem 100 dni do traw ozdobnych.

WYSIEWY I SADZENIE

Przy sprzyjającej pogodzie w drugiej połowie marca wysiewamy nasiona marchwi, pietruszki, jarmużu, szpinaku. Sadzimy cebulę dymkę i czosnek jary.

SZKODNIKI

Zimujące na pniach drzew szkodniki, które chętnie schowały się w specjalnej tekturowej opasce, niedługo będą szykowały się do wyjścia. Dlatego to ostatni moment, żeby opaskę delikatnie ściągnąć z drzewa i spalić.

W tym momencie bardzo łatwo jest zaobserwować miejsce zimowania wielkopąkowca porzeczkowego. Pędy, na których zimuje wielkopąkowiec porzeczkowy mają zdecydowanie większe pączki od pozostałych. Porażone pędy należy usunąć i spalić.

Jeżeli w zeszłym roku zaobserwowaliśmy objawy żerowania przędziorków na naszych roślinach ozdobnych, możemy rozpocząć walkę z tymi szkodnikami, ponieważ już pojawiają się pierwsze stadia rozwojowe. Więcej szczegółów na temat tych groźnych szkodników znajdziecie na portalu Inspiracje Ogrodnicze w artykule: Przędzie przędzę nasz przędziorek…

CHOROBY

Chorobą, na którą należy zwrócić uwagę marcu, jest kędzierzawość liści brzoskwini. Żeby ją skutecznie zwalczyć, działajmy, zanim liście zaczną się rozwijać. Zobacz też artykuł o zwalczaniu kędzierzowatości: Kędzierzawość liści brzoskwini – prosty sposób walki z chorobą.

Jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej, teraz jest ostatni dzwonek aby zerwać mumie owoców powstałe na skutek brunatnej zgnilizny drzew.

dom   DOM

ROŚLINY DOMOWE

Pora na przesadzanie roślin domowych, które tego wymagają. Przesadzamy je do doniczek o średnicy większej o 2-4 cm. Jeżeli planujemy częste wyjazdy, a nie mamy w domu osoby, która mogłaby zadbać w tym czasie o kwiaty, warto podczas przesadzania wzbogacić glebę w Hydrogel.

ROZSADY

Przygotowujemy w domu rozsady pomidorów, papryki, bakłażana, kalafiora, sałaty do naszego warzywnika. Używamy sterylnego podłoża, przeznaczonego specjalnie do sadzonek. Takie podłoże ma odpowiednie parametry fizyczne – jest przepuszczalne, lekkie i drobne, dzięki czemu nasiona łatwo kiełkują.

W przypadku produkcji rozsady ogórka, pomidora i sałaty warto podlewać obsiane podłoże preparatem Proplant 722 SL – Zwalcza fytoftorozę pomidora i ogórka, który zabezpiecza przed takimi chorobami jak fytoftoroza i zgorzel zgnilakowa.

Zobacz także:

 

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

ogrod   OGRÓD

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE

Początek kwietnia to ostatni moment na cięcia sanitarne oraz prześwietlające drzew i krzewów owocowych, a także sadzenie z „gołym korzeniem”. Sadzić można do czasu, gdy liście są jeszcze w pąkach. Jeżeli rośliny wypuszczają już listki, należy sadzić tylko te z doniczki.

ROŚLINY OZDOBNE

Sezon na sadzenie roślin ozdobnych rozpoczął się na dobre!
Jeżeli jeszcze nie nawoziliśmy roślin, pamiętajmy, aby zrobić to w kwietniu.
Po przekwitnięciu przycinamy niektóre krzewy, kwitnące wczesną wiosną, np. forsycja, migdałek. Ponadto przycinamy wrzosy, żywopłoty, rośliny iglaste, aby nadać im formę.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, obowiązkowo musimy ściąć trawy ozdobne, by mogły wypuścić świeże liście.
Już widać pierwsze wschodzące pędy bylin kępowych tj. funkii, liliowców, rozchodników, piwonii. To najlepsza pora na rozmnażanie tych roślin przez podział. Po wykopaniu z gruntu dzielimy je, rozcinając np. szpadlem.
Kwiecień to także najlepsza pora na przesadzanie roślin w ogrodzie.

ROŚLINY OZDOBNE I DWULETNIE

W tym momencie najlepiej wysiać do gruntu rośliny o małej wrażliwości na niskie temperatury, tj.: bratki, niezapominajki, lewkonie, lwie paszcze i stokrotki.

ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE

Możemy już zacząć wysadzać wprost do gruntu bardziej odporne na niskie temperatury cebule oraz bulwy. Do tych roślin należą: cantendenskia, mieczyk (gladiolus), jaskier, inkarwilla, lilia.
Rośliny bardziej wrażliwe na spadki temperatur sadzimy na razie do doniczek. Dopiero w drugiej połowie maja przesadzimy je do ogrodu. W ten sposób możemy potraktować: begonię, agapanta, dalię, krokosmię, kannę (paciorecznika), zawilca wieńcowatego.

WYSIEWY I SADZENIE

Wprost do gruntu możemy siać rośliny, które są bardziej odporne na wiosenne chłody. Do takich roślin należą: sałata głowiasta i lodowa, marchew, rzodkiew, rzodkiewka, kalarepa, kalafior, brokuł, kapusta włoska, biała i czerwona, cebula, czosnek, por, buraki oraz groch.
Jeżeli wysiejemy rzodkiewkę i sałatę, wkrótce będziemy cieszyć się nowalijkami.
Czas przygotować grunt pod truskawki w ogrodzie. Na początku miesiąca przygotowujemy grządki i pozostawiamy ziemię, żeby osiadła. Po kilku dniach (lub po lekkim ubiciu ręcznym) sadzimy przygotowane wcześniej sadzonki.

TRAWNIKI

Jeśli nie zaczęliśmy jeszcze zabiegów pielęgnacyjnych na trawniku, możemy zabrać się za to w kwietniu. Szczegółowy schemat postępowania znajdziesz w artykule o kompleksowej pielęgnacji trawnika wiosną.

CHWASTY

Zaczynają pojawiać się pierwsze chwasty. Usuwając je mechanicznie, poprzez ręczne wyrywanie lub pielenie, możemy szybko zapobiec dalszemu rozwojowi i rozmnażaniu się chwastów.
W cieplejsze dni możemy pokusić się o chemiczną walkę z chwastami. Na trawnikach możemy wykorzystać herbicyd Starane Trawniki*, aby zniszczyć chwasty dwuliścienne. Do usuwania mchu ze ścieżek i podjazdów można użyć preparatu Randacol 680 EC*, uważając, aby nie opryskać okolicznych roślin.

SZKODNIKI

Ze snu zimowego budzą się już przędziorki. Jak rozpoznać, że zaczęły żerować na naszych roślinach i jak z nimi walczyć? Polecamy artykuł nt. przędziorka.
Zwróćmy też uwagę, czy nie zaczęły pojawiać się mszyce, np. na różach i drzewach owocowych.

CHOROBY

Jeśli co roku występuje na drzewach parch jabłoni i gruszy, już teraz jest właściwy moment na zabiegi przy użyciu preparatu Miedzian 50 WP*. Brunatną zgniliznę drzew pestkowych występującą na czereśni, śliwie i wiśni, zwalczymy preparatem Signum 33 WG oraz Switch 62,5 WG stosując preparat przed i w pełni kwitnienia.

dom   DOM

ROŚLINY DOMOWE

Obserwujmy pogodę. Gdy temperatury będą sięgały 15°C, możemy zacząć wynosić na zewnątrz rośliny, przechowywane przez zimę w domu lub innym chłodnym pomieszczeniu, tj. fuksje, oleandry, oliwniki, palmy. Szkodniki roślin domowych (mszyce, wełnowce, mączliki, miseczniki, tarczniki), wraz z nadejściem wiosny, budzą się do życia. Możemy je zwalczyć stosując Płyn na mszyce i inne szkodniki.
Wciąż można przesadzać rośliny domowe, które tego wymagają. Duże egzemplarze możemy podzielić na mniejsze.

BALKON

W kwietniu możemy już planować roślinną aranżacje balkonu. Rośliny, które zimowały w pomieszczeniach, np. pelargonie, fuksje, można już wysadzić na balkon. Na balkonie możemy również założyć własny ogródek ziołowy, wysiewając nasiona lub kupując gotowe sadzonki ziół.

ROZSADY

W domu lub w szklarniach wciąż możemy przygotowywać rozsady warzyw, które sprawdzą się zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie (pomidory, papryka).

 

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w ogrodzie. Nasze oczy cieszą rośliny ozdobione pięknym kwieciem oraz świeżą zielenią liści.

Pamiętajmy jednak, że mimo iż robi się coraz cieplej mogą wystąpić jeszcze przymrozki. Potocznie zw. „zimna Zośka” czy „zimni ogrodnicy” to terminy od 12 do 15 maja, w których mogą wystąpić gwałtowne spadki temperatur. Dlatego należy bacznie śledzić prognozę pogody i przed spodziewanymi przymrozkami okryć rośliny, które są wrażliwe na niskie temperatury.

ogrod   OGRÓD

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE

Wycinamy pędy wybijające z podkładek roślin szczepionych. Brzoskwinie to rośliny, u których można wykonywać jeszcze zabieg cięcia zdrewniałych pędów. Krzewy truskawek dobrze jest wyściółkować, ponieważ wczesne odmiany w niedługim czasie zaczną zawiązywać owoce. Zabezpieczając owoce truskawek przed kontaktem z glebą, ograniczymy występowanie szarej pleśni.

ROŚLINY OZDOBNE

Po ustąpieniu ryzyka przymrozków możemy rozgarnąć kopczyki zabezpieczające krzewy róż przed przemarznięciem.

Po zakończeniu kwitnienia przycinamy forsycje, krzewuszki, tawuły wczesne, porzeczkę krwistą. Usuwamy przekwitłe kwiatostany różaneczników, uważając, aby nie uszkodzić pobliskich pąków. Maj to dalszy ciąg „wprowadzania” nowych roślin do ogrodu. W tym momencie sadzimy rośliny kupowane w doniczkach lub (w przypadku drzew) z bryłą korzeniowa owiniętą jutą. Rośliny iglaste tworzące żywopłoty lub formowane należy regularnie przycinać dla zachowania pożądanego kształtu.
Po tzw. “zimnych ogrodnikach”, możemy zacząć wystawiać na ogród rośliny doniczkowe, które zimowały w naszych domach, np. bielunie (datury).

ROŚLINY JEDNOROCZNE I DWULETNIE

Warto pomyśleć o wzbogaceniu naszych rabat i w puste miejsca wysiać rośliny jednoroczne czy dwuletnie, np. nagietki, chabry, maczki kalifornijskie, niezapominajki.

ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE

Usuwamy zwiędłe kwiaty oraz owocostany narcyzów, krokusów, hiacyntów, tulipanów, cebulic.

Z początkiem maja sadzimy na rabatach rośliny niezimujące w gruncie: błonczatki, eukomisy, galtonie, begonie. Po 15 maja sadzimy do gruntu bulwy lub podrośnięte w doniczkach sadzonki: pacioreczników (kann), agapantów, krokosmii, zawilców wieńcowatych oraz dalii.

WYSIEWY I SADZENIE

Już czas na wysianie lub wysadzenie marchewki, buraczków, sałaty, kapusty, ziemniaków, kukurydzy, fasoli, rzodkwi, brokuła, pora i in. Warzywa ciepłolubne, takie jak pomidory, cukinie, kabaczki czy dynie, wysiewamy pod koniec maja po tzw. „zimnej Zośce”. Rośliny tj. ogórki, pomidory krzewiaste, papryka i oberżyna mają szczególne wymagania cieplne więc sadzimy je do inspektów/pod osłonami. W warunkach wysokiej wilgotności zaczynają się pojawiać ślimaki, chrońmy więc nasze warzywa stosując pułapki na ślimaki. Pamiętajmy o regularnym odchwaszczaniu grządek, aby nasze warzywa nie musiały konkurować z chwastami o wodę i składniki mineralne.

TRAWNIK

Jeżeli pierwsze nawożenie trawnika wykonaliśmy w marcu możemy przystąpić do drugiego w sezonie zasilenia trawnika nawozem wieloskładnikowym. W maju możemy założyć trawnik od podstaw. Zwracajmy jednak uwagę na okresy suszy, ponieważ świeżo wysiane nasiona bardzo źle znoszą niedobór wilgoci w podłożu. Oceniamy ubytki w trawniku i gdy zajdzie potrzeba, uzupełniamy puste place w murawie. Pamiętajmy o regularnym, cotygodniowym koszeniu trawnika i omijaniu miejsc, gdzie jeszcze niedawno kwitły posadzone krokusy. Skoszoną trawę możemy wrzucić do kompostownika. Proces rozkładu roślin przyspieszymy, poprzez regularne napowietrzanie (przerzucanie), podlewanie kompostu, a także stosowanie specjalistycznego nawozu.
W okresach suszy nie zapominajmy o podlewaniu trawnika. W celu pozbycia się z niego chwastów dwuliściennych zastosujmy selektywne środki ochrony roślin (Starane Trawniki, Dicotex 202 SL).

CHWASTY

Kontrolujmy zachwaszczenie naszych rabat, ponieważ młode chwasty znacznie łatwiej jest usunąć mechanicznie lub chemicznie. Wyrywając chwasty we wczesnych fazach rozwojowych zapobiegniemy rozsiewaniu się nasion. Walkę z uciążliwymi chwastami na ścieżkach i podjazdach można przeprowadzić przy pomocy środka Avans RTU, a mech zlikwidujemy wykonując oprysk środkiem Randacol 680 EC. Planując założenie nowej rabaty w miejscu bardzo zachwaszczonym szczególnie chwastami wieloletnimi, trudnymi do zwalczenia zastosujmy herbicyd totalny niszczący wszystkie chwasty –  Avans RTU.  Jego substancją czynną jest glifosat, który przemieszcza się także do korzeni, powodując szybkie zamieranie roślin.

SZKODNIKI

Przędziorki i pordzewiacze na m.in. jabłoni, śliwie, gruszy i roślinach ozdobnych zwalczymy preparatem Ortus 05 SC.

Mszyce tworzące coraz większe kolonie na wielu roślinach owocowych i ozdobnych należy jak najszybciej zwalczyć środkiem Mospilan 20 SP. Ten sam środek stosowany w odpowiednich terminach po kwitnieniu drzew owocowych (jabłoni, gruszy, śliwy, czereśni oraz wiśni) ograniczy tzw. „robaczywienie owoców” spowodowane obecnością larw szkodników tj.: owocnica jabłkowa, owocówka jabłkóweczka, owocnice śliwowe i nasionnica trześniówka.

CHOROBY

Obserwujemy nasze rośliny czy występują na nich niepożądane objawy świadczące o chorobie. Biały mączysty nalot na liściach kwiatach czy zielonych łodygach świadczy o wystąpieniu mączniaka prawdziwego. Zabieg ochronny na roślinach ozdobnych wykonujemy preparatem Signum 33 WG lub Discus 500 WG. W maju możemy zapobiegawczo zastosować oprysk fungicydem Discus 500 WG przeciw parchowi jabłoni i gruszy, którego objawem są brązowe, okrągłe plamki na liściach i owocach.

Jeśli nie wykonaliśmy jeszcze zabiegu przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych (wiśnia, czereśnia, śliwa), po kwitnieniu można zastosować środek Topsin M 500 SC.

dom   DOM

ROŚLINY DOMOWE

Jeśli korzenie przerastają doniczkę, roślinę przesadzamy do donicy o 2–3 cm większej od poprzedniej. Rośliny domowe na dobre wybudziły się z okresu spoczynku zimowego więc w dalszym ciągu nawozimy je specjalistycznymi nawozami, np.: do roślin doniczkowych. Jeżeli posiadamy w domu gatunki tj. paprocie, fikusy, palmy, cytrusy czy kaktusy zaaplikujmy im nawozy dedykowane specjalnie dla nich (nawóz do paprocinawóz do palm, juk i dracen, nawóz do fikusów, nawóz do cytrusów, nawóz do kaktusów).

BALKON

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, w maju  możemy zacząć sadzić rośliny balkonowe, tj. pelargonie, petunie, surfinie, lobelie, kocanki, komarzyce, bakopy oraz werbeny. Często używanymi roślinami w kompozycjach balkonowych są także: bratki, begonie królewskie, niecierpki. Warto również nasz balkon urozmaicić różnymi pnączami, które w naszym klimacie są jednoroczne lub po odpowiednim przezimowaniu mogą służyć nam wiele lat, np.: dipladenia, tunbergia lub bugenwilla. Roślinom tym należy zapewnić stały dostęp składników pokarmowych, dlatego warto sięgnąć po nawóz do roślin balkonowych gwarantujący bujny wzrost i długie kwitnienie tych roślin.

* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Rośliny ogrodowe najintensywniej rosną w miesiącach letnich, dlatego wymagają od nas systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych, zasilania w składniki pokarmowe oraz spulchniania gleby i odchwaszczania rabat.

Na balkonie i tarasie.
Podczas upalnych dni należy kontrolować stan wody w donicach i w ramach potrzeby rośliny podlewać. Rośliny intensywnie kwitnące takie jak surfinie, petunie, pelargonie wymagają zasilania nawozami mineralnymi. Brak składników w podłożu wpłynie na słabe kwitnienie i zawiązywania pąków kwiatowych.

Trawniki
Jeśli w miesiącu występują upalne dni, należy regularnie nawadniać trawnik. Preferowaną porą są wieczorne godziny. Trawnik systematycznie kosimy pamiętając o kontynuowaniu nawożenia trawnika nawozami mineralnymi. Jeśli na trawniku pojawiły się chwasty, zastosujmy środek ochrony roślin Chwastox Trio 540 SL. Jeśli jest bardzo duża ilość chwastów, zastosujmy nawóz do trawników zachwaszczonych.

Iglaki i liściaste
Na drzewach roślin owocowych formują się zawiązki owoców. Możemy przystąpić do formowania żywopłotów z roślin liściastych.

Warzywnik i sad
Podwiązujemy do palików pomidory. Zrywamy koper, szczypiorek, pietruszkę, melisę i inne zioła. Do połowy miesiąca można wysadzić późne odmiany pomidorów. Z truskawek usuwamy porażone owoce szarą pleśń, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się choroby. Rośliny warzywne zasilić pogłównie nawozami.

Rośliny ozdobne
Usuwamy przekwitłe kwiatostany roślin przez zawiązaniem nasion. Rośliny wysokie takie jak złocienie, piwonie, ostróżki mogą zostać złamane w wyniku działania silnych wiatrów, dlatego należy je podeprzeć. Należy wykopać krokusy oraz wczesne odmiany tulipany zaczynając od tych, które mają najbardziej przeschnięte liście. Rośliny należy podlewać podczas upalnych dni. Wprost do gruntu można wysiać nagietki, nasturcję, groszek pachnący.

Choroby i szkodniki:
Na liściach róż można zaobserwować pierwsze objawy mączniaka prawdziwego. W celu zwalczenia tej choroby należy zastosować Signum 33 WG. Monitorujemy rośliny na obecność koloni mszyc. W celu ich zwalczenia zastosujmy preparaty Karate Zeon 050 CS, Mospilan 20 SP. Kontrolujemy stan zdrowia pomidorów i ziemniaków. Jeśli wystąpi zaraza ziemniaka, należy wykonać zabiegi środkami ochrony roślin. Na jabłoniach i gruszach zwalczamy parcha jabłoni poprzez wykonanie zabiegów środkami ochrony roślin.

Zobacz: Porady ogrodnicze

Podlewanie ogrodu

Ilość wody zużyta do podlewania w Twoim ogrodzie będzie uzależniona od warunków pogodowych jakie wystąpią w Twojej okolicy. Podstawową zasadą podlewania latem jest dostarczenie dużej ilości wody. Głębokie podlewanie stymuluje wzrost korzeni do głębszych warstw gleby, gdzie istnieje mniejsze ryzyko przesuszenia systemu korzeniowego. Dodatkową korzyścią jest lepsze zakotwiczenie roślin w glebie. Lekkie podlewanie z punktu widzenia ekonomicznego jest stratą pieniędzy, ponieważ w takich warunkach woda zanim osiągnie strefę korzeniową, zdąży  wyparować. I tutaj pojawia się pytanie – Jak sprawdzić czy rośliny otrzymują wystarczającą ilość wody do pobrania? Najlepszym narzędziem, które podpowie nam czy wystarczająco dobrze podlaliśmy ogród jest łopata. Za pomocą niej wykopujemy dół na głębokość 8-10 cm i sprawdzamy czy woda osiągnęła strefę korzeniową roślin.

Codziennego podlewania podczas upalnych dni z pewnością będą potrzebować rośliny kontenerowe, szczególnie gdy donice narażone są na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Odpowiedni poziom wilgotność donic kontroluj raz dziennie, lub kilka razy w bardzo upalne dni. Rośliny donicowe podlewaj do momentu wypłynięcia wody przez otwory drenażowe. Podczas przesadzania roślin można użyć Hydrożelu – granulki podczas podlewania pęcznieją i magazynują wodę, którą później wykorzystują nasze rośliny.

Istotnym kryterium podlewania jest pora dnia. Rośliny podlewaj porą wieczorową, ale niezbyt późno, ażeby woda zdążyła wyparować z blaszek liściowych. Należy pamiętać aby podczas podlewania nie polewać wodą liści. Na zwilżonych liściach istnieją bardzo korzystne warunki do rozwoju chorób grzybowych roślin np. szarej pleśni.

Jednoroczne i dwuletnie rośliny

Na bieżąco usuwaj obumarłe kwiaty roślin, co będzie stymulowało je do dalszego kwitnienia. Jeśli jednoroczne rośliny wypadły, a nie widzisz na nich objawów powodowanych przez choroby grzybowe, usuń je do kompostownika. Lipiec to doskonały czas na przesadzanie i dzielenie roślin kwitnących wiosną oraz okrywowych. Jest to także ostatni moment, w którym możemy wysiać rośliny jednoroczne.  Powinny one zdążyć z kwitnieniem przez spadkiem temperatury jesienią.

Krzewy i drzewa

Krzewy kwitnące powinny być przycinane po zakończeniu kwitnienia. Usuń wszystkie martwe i chore gałęzie. Krzewy różaneczników, azalii oraz kamelii należy nawieźć nawozami do roślin wrzosowatych, lub nawozami do roślin zielonych. Na rododendronach kwitnących późno, należy usunąć przekwitnięte kwiatostany. Pielimy zachwaszczone rabaty. Jeśli zachwaszczenie jest bardzo duże, możemy wykorzystać do usunięcia chwastów herbicydy –  zabieg należy wykonać przy użyciu opryskiwacza z kołnierzem, zapobiegającym przedostanie się cieczy roboczej na rośliny użytkowe.

Owoce i warzywa

Możesz zacząć cieszyć się ze swoich zbiorów owoców, warzyw oraz ziół. Jeśli uprawiamy zioła, przycinajmy je systematycznie co dwa lub trzy tygodnie, pomoże to w ich dalszym krzewieniu się. Przygotuj nasiona do zasiania po roślinach o krótkim okresie wegetacji takich jak kalarepa, rzodkiew czy groszek. W sadzie zbieramy owoce wiśni, czereśni, malin, agrestu, porzeczek, borówek.

Pielęgnacja trawników

Aby utrzymać trawnik w bardzo dobrej kondycji i zielonej barwie, należy podlewać go regularnie i głęboko. Trawnik strzyżemy regularnie co około 10 dni. Nie należy kosić trawnika zbyt nisko ponieważ wyższa trawa zaciemnia glebę, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie transpiracji wody z gleby. Należy pamiętać o stosowaniu nawozów dostarczających trawnikom właściwych składników odżywczych. Niepożądane w trawniku chwasty usuwamy za pomocą środka Dicotex 202 SL lub Starane Trawniki.

Rośliny domowe

Rośliny domowe można wynieść na zewnątrz i postawić w cieniu. W okresie ich intensywnego wzrostu używajmy nawozów do roślin domowych. Nawozy płynne są natychmiastowo pobierane przez system korzeniowy roślin.

Drobiazgi

Zwracaj uwagę na uszkodzenia powodowane przez ślimaki podczas deszczowej pogody. O obecności tych mięczaków świadczyć będzie pozostawiony przez nie śluz. Usuwaj chwasty przed kwitnieniem, aby ograniczyć ich możliwość rozmnażania się. Jeśli posiadamy oczka wodne, na bieżąco uzupełniamy w nich wodę ubywającą w skutek wzmożonego parowania podczas wysokich temperatur. Rośliny powinny być poddane dokładnej lustracji i w przypadku zaobserwowania szkodników lub objawów chorobowych, należy natychmiast podjąć odpowiednie kroki zapobiegające ich rozwojowi. Pamiętaj że pryzma kompostowa wymaga podlania w czasie trwania silnych upałów.

Niechciany mech na ścieżkach i innych powierzchniach półprzepuszczalnych usuwamy za pomocą środka Randacol 680 EC.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Pielęgnacja trawników

Chwasty, które wyrosły na trawniku usuwamy mechanicznie lub przy pomocy oprysku preparatem Dicotex 202 SL. Stosujemy nawozy jesienne bez azotu, które wzmacniają trawę. Dzięki temu jest ona odporniejsza na wymarzanie. Wiosną będziemy obserwować zdecydowanie mniej ubytków na trawniku.

Byliny

Odchwaszczamy rabaty, aby chwasty nie konkurowały z naszymi roślinami o wodę i składniki pokarmowe. To bardzo dobry czas na rozmnażanie i przesadzenie roślin  wieloletnich takich jak: piwonie, irysy, liliowce, fuknie. Można już udać się do sklepów ogrodniczych i zakupić rośliny cebulowe kwitnące wiosną (tulipany, krokusy, szafirki, szachownice, narcyze, czosnki ozdobne).  Przygotujmy dla nich miejsce w naszym ogrodzie. W sierpniu sadzimy ziemowity, które zakwitną jesienią.

Iglaki

Przycinamy rośliny iglaste, zanim ich pędy zdrewnieją.  Formujemy żywopłoty z ligustrów, tuji, jałowców, grabów i bukszpanów. Dla roślin kwasolubnych zaczynamy stosować nawozy jesienne nie zawierające w składzie azotu.

Drzewa owocowe

Wycinamy wilki na jabłoni, wykonujemy cięcie doświetlające, dzięki temu owoce szybciej dojrzeją. Przycinamy wiśnie i czereśnie po owocowaniu. Zasilamy drzewa nawozami jesiennymi bez azotu.

Kwiaty balkonowe

Zasilamy kwiaty na balkonie nawozami do roślin balkonowych. Usuwamy przekwitłe kwiatostany, aby nie dopuścić do wydania nasion przez rośliny. W ten sposób pobudzamy ich kwitnienie.

Nowe sadzonki

W sierpniu możemy pobierać pędy roślin na sadzonki. Mieszamy Nawóz ukorzeniający do sadzonek zdrewniałych i półzdrewniałych z podłożem do sadzonek. Sadzonki umieszczamy w podłożu i zapewniamy im wysoką wilgotność powietrza – np. w mini szklarni. Ukorzenione rośliny posłużą nam jako sadzonki na rok następny. Rozmnażamy: trzmielinę, irgę, lawendę, żywotnik, cis, róże i wiele innych.

Przetwory na zimę

Owoce naszej ciężkiej pracy zamknijmy w słoikach, aby zimą móc cieszyć się zapachem lata, otwierając domowe przetwory. Możemy zrobić pyszne owocowe konfitury, dżemy, kompoty, sałatki warzywne a także domowe wina i nalewki.

 

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

 

Jesień to czas sprzątania w ogrodzie planowania nasadzeń na przyszły rok.

Sadzenie

Usuwamy rośliny jednoroczne, które nie wyglądają już atrakcyjnie. Ich miejsce mogą zająć rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną: tulipany, narcyze, hiacynty, irysy, zawilce i krokusy. W punktach zakupu wybieraj tylko te zdrowe i wolne od chorób cebulki. Przed posadzeniem moczymy cebule w preparacie ROVRAL AQUAFLO 500 SC aby zabezpieczyć  je przed chorobami grzybowymi. Dodajmy koloru ogrodowi poprzez posadzenie chryzantem i bratków.

Sadzimy rośliny wieloletnie, które można kupić w punktach z bylinami. Rozpoczyna się czas na wrzosy i wrzośce, które są jednym z atrybutów polskiej jesieni.

Stosujemy nawozy jesienne, które uzupełniają niedobory potasu i fosforu w glebie i zabezpieczają rośliny przed wymarzaniem.

Drzewa i krzewy owocowe

Czas jesieni jest doskonały moment do zakupu drzew i krzewów do nasadzeń w ogrodach. Jesienne sadzenie tych roślin wpływa na poprawne rozwinięcie systemu korzeniowego przed nadejściem wiosny. Jeśli jesienią nie występują opady, należy pamiętać o dostarczeniu wody pod rośliny zanim ziemia zamarznie. Kończymy nawożenie roślin nawozami z zawartością azotu.

Zbieramy owoce naszej ciężkiej pracy. Dojrzałe jabłka, gruszki, winogrona.

Grabimy opadłe liście, jeśli nie są porażone przez choroby wyrzucamy na kompostownik. Usuwamy spod drzew psujące się owoce. Pod koniec września, glebę spod jabłoni i grusz, po wygrabieniu liści, możemy opryskać 5% stężeniem mocznika (50 g w 1 l wody). Zabieg ten ograniczy wystąpienie parcha jabłoni w roku następnym.

Wycinamy pędy malin po owocowaniu.

Rośliny kwitnące

Jest to czas obfitego kwitnienia astrów i cynii – roślin jednorocznych które na stałe wpisały się w jesienny krajobraz polskich ogrodów. Kwitną jeszcze mieczyki – rośliny cebulowe, które należy wykopać po przekwitnięciu, ponieważ ich cebule nie zimują w naszych warunkach.

Wprowadź oznakowanie bylin, lub sporządź mapę z lokalizacją twoich roślin w ogrodzie. Pozwoli to uniknąć Tobie błędnego wykopania roślin, które miały pozostać. Obserwuj wszystkie rośliny pod kątem uszkodzeń powodowanych przez ślimaki, choroby i szkodniki. Jeśli problem wystąpił, podejmij niezbędne kroki w celu pomocy roślinom.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

Zmiana zabarwienia liści na jesienne kolory, oraz chłodne poranki zwiastują nadejście zimy.  Jeśli uważasz, że nadchodzi czas relaksu, odstawienia narzędzi ogrodowych oraz oczekiwania na nadejście wiosny to jeszcze poczekaj chwilę, ponieważ jest sporo rzeczy do zrobienia.

Jesienna pielęgnacja bylin i roślin cebulowych

Została ostatnia chwila do wysiania nasion roślin wieloletnich i posadzenia cebul  kwiatowych. Należy to zrobić do końca października. Przy sadzeniu należy wybierać cebulki zdrowe bez oznak porażenia chorobami. W trakcie sadzenia należy zmieszać glebę z dawką nawozu mineralnego do roślin cebulowych, wpływając na lepsze przezimowanie i przygotowanie roślin na następny sezon.

Przygotowujemy cebule mieczyków i kłącza dalii, cann, cantedeski i innych roślin nie zimujących w gruncie do przechowania przez zimę w pomieszczeniach o temperaturze około 5 stopni C.

Drzewa i krzewy

To najlepszy czas na zakup i posadzenie drzew oraz krzewów owocowych z gołym korzeniem. Mogą to być zarówno drzewa ozdobne alejowe jak i drzewa i krzewy owocowe.

Pielęgnacja trawników

Trawnik należy kosić tak długo jak trawa rośnie. Grabimy liście na trawniku, usuwamy ostatnie chwasty, które mogły się na nim jeszcze pojawić. Z rabat usuwamy rośliny jednoroczne, które już nie wyglądają atrakcyjnie.

Jesienne porządki

Ostatnie zbiory z ogrodu za nami. Zabezpieczamy korę drzew siatkami, aby zwierzęta leśne nie obgryzały zimą kory drzewek owocowych. Robimy porządki w oczkach wodnych.

Rośliny domowe

Im dłużej rośliny zostają na zewnątrz domu, tym większe prawdopodobieństwo że z chwilą przeniesienia ich do cieplejszego pomieszczenia, rośliny doznają szoku. Jeśli jeszcze nie zostały przeniesione – należy zrobić to już teraz. Stopniowo przyzwyczajajmy je do cieplejszej temperatury w mieszkaniu. Na noc zabierajmy rośliny do domu, a na dzień wystawiajmy jeszcze przez kilka dni na balkon lub taras.

Zobacz także:

Kalendarz ogrodnika. Listopad to miesiąc ostatnich porządków. To czas, w którym prawdziwa polska jesień zmienić się może nawet w śnieżny oraz mroźny okres. Pozwólmy naszym roślinom przejść w stan spoczynku i zadbajmy o nie, przed nadejściem zimy.

Iglaki

Konary rośliny o pokroju kolumnowym (jałowce, żywotniki) przy dużych opadach śniegu mogą rozłamywać się, a młode pędy odginać się na boki, dlatego takie rośliny warto związywać sznurkiem na zimę, aby zachowały swoją kolumnową formę.

Rośliny podatne na zamarzanie

Wrażliwe na niskie temperatury okazy należy okryć agrowłókniną na zimę. Krzewy róż obsypujemy ziemią lub torfem, aby chronić dolne pędy i korzenie przed działaniem mrozu.

Śnieg

Jeśli wystąpiły obfite opady śniegu powinniśmy go zrzucić z drzew i krzewów. Chronimy w ten sposób rośliny przed złamaniem pod wpływem ciężaru śniegu.

Rośliny sadownicze

Gdy opadną wszystkie liście brzoskwini, wykonajmy intensywny oprysk preparatem Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC. Czynność ta zabezpieczy brzoskwinie wczesną wiosną przed porażeniem przez grzyby wywołujące kędzierzawość liści brzoskwini.

Rośliny domowe

Stosujemy odpowiedni nawóz zimowy do roślin doniczkowych. Pamiętajmy, że ogrzewanie w mieszkaniach wpływa na wysuszenie powietrza, co odbija się ujemnie na kondycję roślin. Doniczki umieszczajmy na kamienistej tacy wypełnionej wodą, zapewni to wyższą wilgotność powietrza.

Trawniki

Zanim spadnie śnieg, zgrabmy wszystkie opadłe liście i wyrzućmy do kompostownika. Ich obecność na trawniku przykrytych śniegiem, ma korzystny wpływ na rozwój chorób grzybowych.

Sprzęt ogrodowy

Po ostatnich pracach w ogrodzie przeprowadźmy konserwację sprzętu. W narzędziach o napędzie spalinowym wymieńmy oleje, oraz wykonajmy przegląd podzespołów. Pozostałe narzędzia wyczyśćmy i naoliwmy. Tak przygotowane możemy pozostawić do następnego sezonu.

Zobacz także:

ogrod   OGRÓD

OKRYWANIE
Regularnie sprawdzamy okrycie roślin zabezpieczające je przed mrozem. W przypadku braku śniegu i przy silnym spadku temperatury uzupełnijmy pokrywy roślin na rabatach.

W przypadku gdy grudzień jest ciepły, nad powierzchnią ziemi mogą zacząć pojawiać się pędy kwiatów cebulowych posadzonych jesienią. Jeśli nie spadnie śnieg, należy okryć wyrastające rośliny warstwą kory, liści lub włókniną. Inaczej mroźny wiatr mógłby uszkodzić kiełkujące krokusy czy tulipany.

PODLEWANIE
Gdy miesiąc ten jest suchy, lecz nie ma jeszcze mrozu, należy podlewać zimozielone krzewy (m.in. różaneczniki). Rośliny te potrzebują zapasu wody do przezimowania. To samo dotyczy drzew i krzewów, które zostały zasadzone jesienią.

Jeśli posiadamy szklarnię lub inspekt, dbamy o rośliny tam pozostawione na zimę. Podlewamy je rzadko, ponieważ są w stanie uśpienia. Nie nawozimy ich.

DRZEWA I KRZEWY
Wciąż można sadzić drzewa i krzewy owocowe z odkrytym korzeniem, pod warunkiem, że ziemia nie jest zamarznięta. Młode rośliny podlewamy i zabezpieczamy koronę przed przemarznięciem.

Korony młodych drzewek posadzonych jesienią i okryte agrowłókniną po nastaniu chłodnych dni i nocy, zabezpieczamy przed złamaniem poprzez usuwanie zalegającego na nich śniegu. Ze starszych drzew, strącajmy mokry śnieg. Jeśli gałęzie w naszym ogrodzie zarwały się pod ciężarem zalegającego na nich śniegu, złamanie wyrównujemy piłą a powstałą ranę smarujemy maścią ogrodniczą.

TRAWNIK
Jeśli ziemia pod trawnikiem (zwłaszcza założonym w tym roku) jest bardzo mokra od częstych opadów, lub jeśli ziemia jest zamarznięta ale nie ma warstwy śniegu, należy unikać chodzenia po trawie. Nie uszkodzimy trawy, chodząc po niej, gdy spadnie na nią kilka centymetrów śniegu.

NARZĘDZIA
Grudzień, to dobry czas na konserwację narzędzi ogrodniczych, aby były przygotowane do nowego sezonu.

woda   OCZKA WODNE

O oczka wodne należy zadbać aby nie powstawały grube tafle lodu ograniczające dostępność tlenu dla roślin wodnych.

dzikie_ptaki   DZIKIE PTAKI

Pamiętajmy zimą o regularnym dokarmianiu ptaków. Ptactwa nie należy karmić chlebem oraz inną przetworzoną żywnością. Najlepiej dokarmiać je ziarnem zbóż, słonecznikiem a także tłuszczem zwierzęcym – słoniną.

dom   DOM

PIELĘGNACJA
Dla wszelkich domowych roślin doniczkowych w okresie przełomu jesienno zimowego wskazane jest zastosować nawóz zimowy lub odżywki do roślin w aplikatorach.

Piękną ozdobę Świąt: poinsecję (gwiazdę betlejemską) należy postawić w najjaśniejszym miejscu w mieszkaniu i zapewnić jej stale wilgotne podłoże, wówczas nie zacznie ona zrzucać liści.

PRZECHOWYWANIE
Kontrolujemy stan przechowywanych w chłodnym miejscu warzyw i owoców a także cebul i kłączy roślin ozdobnych. Psujące się egzemplarze natychmiast usuwamy.

W wolne grudniowe wieczory można planować przyszłoroczne wysiewy i nasadzenia.

Zobacz także:

Zwiń