Listopad

Kalendarz ogrodnika. Listopad to miesiąc ostatnich porządków. To czas, w którym prawdziwa polska jesień zmienić się może nawet w śnieżny oraz mroźny okres. Pozwólmy naszym roślinom przejść w stan spoczynku i zadbajmy o nie, przed nadejściem zimy.

Iglaki

Konary rośliny o pokroju kolumnowym (jałowce, żywotniki) przy dużych opadach śniegu mogą rozłamywać się, a młode pędy odginać się na boki, dlatego takie rośliny warto związywać sznurkiem na zimę, aby zachowały swoją kolumnową formę.

Rośliny podatne na zamarzanie

Wrażliwe na niskie temperatury okazy należy okryć agrowłókniną na zimę. Krzewy róż obsypujemy ziemią lub torfem, aby chronić dolne pędy i korzenie przed działaniem mrozu.

Śnieg

Jeśli wystąpiły obfite opady śniegu powinniśmy go zrzucić z drzew i krzewów. Chronimy w ten sposób rośliny przed złamaniem pod wpływem ciężaru śniegu.

Rośliny sadownicze

Gdy opadną wszystkie liście brzoskwini, wykonajmy intensywny oprysk preparatem Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC. Czynność ta zabezpieczy brzoskwinie wczesną wiosną przed porażeniem przez grzyby wywołujące kędzierzawość liści brzoskwini.

Rośliny domowe

Stosujemy odpowiedni nawóz zimowy do roślin doniczkowych. Pamiętajmy, że ogrzewanie w mieszkaniach wpływa na wysuszenie powietrza, co odbija się ujemnie na kondycję roślin. Doniczki umieszczajmy na kamienistej tacy wypełnionej wodą, zapewni to wyższą wilgotność powietrza.

Trawniki

Zanim spadnie śnieg, zgrabmy wszystkie opadłe liście i wyrzućmy do kompostownika. Ich obecność na trawniku przykrytych śniegiem, ma korzystny wpływ na rozwój chorób grzybowych.

Sprzęt ogrodowy

Po ostatnich pracach w ogrodzie przeprowadźmy konserwację sprzętu. W narzędziach o napędzie spalinowym wymieńmy oleje, oraz wykonajmy przegląd podzespołów. Pozostałe narzędzia wyczyśćmy i naoliwmy. Tak przygotowane możemy pozostawić do następnego sezonu.

Zobacz także:

Zwiń