Październik

Zmiana zabarwienia liści na jesienne kolory, oraz chłodne poranki zwiastują nadejście zimy.  Jeśli uważasz, że nadchodzi czas relaksu, odstawienia narzędzi ogrodowych oraz oczekiwania na nadejście wiosny to jeszcze poczekaj chwilę, ponieważ jest sporo rzeczy do zrobienia.

Jesienna pielęgnacja bylin i roślin cebulowych

Została ostatnia chwila do wysiania nasion roślin wieloletnich i posadzenia cebul  kwiatowych. Należy to zrobić do końca października. Przy sadzeniu należy wybierać cebulki zdrowe bez oznak porażenia chorobami. W trakcie sadzenia należy zmieszać glebę z dawką nawozu mineralnego do roślin cebulowych, wpływając na lepsze przezimowanie i przygotowanie roślin na następny sezon.

Przygotowujemy cebule mieczyków i kłącza dalii, cann, cantedeski i innych roślin nie zimujących w gruncie do przechowania przez zimę w pomieszczeniach o temperaturze około 5 stopni C.

Drzewa i krzewy

To najlepszy czas na zakup i posadzenie drzew oraz krzewów owocowych z gołym korzeniem. Mogą to być zarówno drzewa ozdobne alejowe jak i drzewa i krzewy owocowe.

Pielęgnacja trawników

Trawnik należy kosić tak długo jak trawa rośnie. Grabimy liście na trawniku, usuwamy ostatnie chwasty, które mogły się na nim jeszcze pojawić. Z rabat usuwamy rośliny jednoroczne, które już nie wyglądają atrakcyjnie.

Jesienne porządki

Ostatnie zbiory z ogrodu za nami. Zabezpieczamy korę drzew siatkami, aby zwierzęta leśne nie obgryzały zimą kory drzewek owocowych. Robimy porządki w oczkach wodnych.

Rośliny domowe

Im dłużej rośliny zostają na zewnątrz domu, tym większe prawdopodobieństwo że z chwilą przeniesienia ich do cieplejszego pomieszczenia, rośliny doznają szoku. Jeśli jeszcze nie zostały przeniesione – należy zrobić to już teraz. Stopniowo przyzwyczajajmy je do cieplejszej temperatury w mieszkaniu. Na noc zabierajmy rośliny do domu, a na dzień wystawiajmy jeszcze przez kilka dni na balkon lub taras.

Zobacz także:

Zwiń