Wrzesień

Jesień to czas sprzątania w ogrodzie planowania nasadzeń na przyszły rok.

Sadzenie

Usuwamy rośliny jednoroczne, które nie wyglądają już atrakcyjnie. Ich miejsce mogą zająć rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną: tulipany, narcyze, hiacynty, irysy, zawilce i krokusy. W punktach zakupu wybieraj tylko te zdrowe i wolne od chorób cebulki. Przed posadzeniem moczymy cebule w preparacie ROVRAL AQUAFLO 500 SC aby zabezpieczyć  je przed chorobami grzybowymi. Dodajmy koloru ogrodowi poprzez posadzenie chryzantem i bratków.

Sadzimy rośliny wieloletnie, które można kupić w punktach z bylinami. Rozpoczyna się czas na wrzosy i wrzośce, które są jednym z atrybutów polskiej jesieni.

Stosujemy nawozy jesienne, które uzupełniają niedobory potasu i fosforu w glebie i zabezpieczają rośliny przed wymarzaniem.

Drzewa i krzewy owocowe

Czas jesieni jest doskonały moment do zakupu drzew i krzewów do nasadzeń w ogrodach. Jesienne sadzenie tych roślin wpływa na poprawne rozwinięcie systemu korzeniowego przed nadejściem wiosny. Jeśli jesienią nie występują opady, należy pamiętać o dostarczeniu wody pod rośliny zanim ziemia zamarznie. Kończymy nawożenie roślin nawozami z zawartością azotu.

Zbieramy owoce naszej ciężkiej pracy. Dojrzałe jabłka, gruszki, winogrona.

Grabimy opadłe liście, jeśli nie są porażone przez choroby wyrzucamy na kompostownik. Usuwamy spod drzew psujące się owoce. Pod koniec września, glebę spod jabłoni i grusz, po wygrabieniu liści, możemy opryskać 5% stężeniem mocznika (50 g w 1 l wody). Zabieg ten ograniczy wystąpienie parcha jabłoni w roku następnym.

Wycinamy pędy malin po owocowaniu.

Rośliny kwitnące

Jest to czas obfitego kwitnienia astrów i cynii – roślin jednorocznych które na stałe wpisały się w jesienny krajobraz polskich ogrodów. Kwitną jeszcze mieczyki – rośliny cebulowe, które należy wykopać po przekwitnięciu, ponieważ ich cebule nie zimują w naszych warunkach.

Wprowadź oznakowanie bylin, lub sporządź mapę z lokalizacją twoich roślin w ogrodzie. Pozwoli to uniknąć Tobie błędnego wykopania roślin, które miały pozostać. Obserwuj wszystkie rośliny pod kątem uszkodzeń powodowanych przez ślimaki, choroby i szkodniki. Jeśli problem wystąpił, podejmij niezbędne kroki w celu pomocy roślinom.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

Zwiń