Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Komar – jak go ugryźć?

Spośród wszystkich owadów, komary należą chyba do najbardziej znienawidzonych przez człowieka. Na całym świecie muchówki te boleśnie dają się ludziom we znaki. Gatunki, które występują w naszym kraju, to głównie komar widliszek i komar brzęczący. Ich samice kąsają i wysysają krew, potrzebną do rozmnażania. Ale i tak mamy szczęście, ponieważ komary, żyjące w cieplejszym od naszego klimacie, przenoszą co najmniej kilkadziesiąt inwazyjnych, groźnych dla człowieka chorób, z malarią na czele. Polacy podróżują jednak coraz częściej, więc i te owady mogą być dla nas zagrożeniem.

Komary są najbardziej aktywne o zmierzchu, ale w wilgotnych miejscach mogą latać przez cały dzień. Do rozwoju niezbędna jest im woda. W wodzie składają jaja, z których wykluwają się larwy i w niej też następuje przepoczwarczenie. Obecność różnych zbiorników i cieków wodnych w pobliżu siedzib ludzkich będzie sprzyjała występowaniu większej liczby tych uciążliwych owadów. Wystarczające mogą być już małe kałuże, czy zalegająca woda w beczce, rynnie, wazonach. Przy temperaturze 25°C i wyższej rozwój pełnego pokolenia może trwać jedynie 10 dni, stąd po obfitych opadach namnaża się bardzo dużo komarów.

komar jak go ugryźć, walka z komarami, sposób na komary, zwalczanie komarów, deet, fendona, spirale na komary, spirala na komary, elektrofumigator

Elektrofumigator „DZIEŃ & NOC”* zapewnia optymalną ochronę nawet przez 14 dni nieustannego używania

Owady pod kontrolą

Nikt nie chce mieć do czynienia z komarami czy też innymi muchami. Nie sposób całkowicie wyeliminować tych uciążliwych szkodników, ale nie jesteśmy bez szans. W ochronie osobistej, w domach lub na zewnątrz, znane są obecnie liczne sposoby i środki, znacznie zmniejszające problem. W pierwszym rzędzie należy pamiętać o zabiegach profilaktycznych. Powinny one polegać na likwidacji miejsc rozwoju komarów. Na terenach przydomowych dobrze jest usunąć zbyt gęstą roślinność, w której komary znajdują schronienie. W przypadku much należy przestrzegać zasad higieny osobistej, usuwać resztki pokarmu, dbać o stan sanitarny śmietników, toalet, gnojowników, pomieszczeń inwentarskich.

komar jak go ugryźć, walka z komarami, sposób na komary, zwalczanie komarów, deet, fendona, spirale na komary, spirala na komary, elektrofumigator

Przy temperaturze 25°C i wyższej rozwój pełnego pokolenia komarów może trwać jedynie 10 dni

Jak uchronić się przed KOMARAMI i KLESZCZAMI?

Uchronić się przed latającymi owadami można poprzez stosowanie ochronnych siatek w oknach, moskitier, czy też przez użycie repelentów. Bogaty asortyment środków pozwala odstraszać lub bezpośrednio zwalczać latające owady. Do skutecznych należą substancje do stosowania na ciało, w płynie lub aerozolu, zawierające substancję zwaną DEET, która na wiele godzin zabezpiecza skórę przed ukąszeniami komarów, meszek, a nawet kleszczy.

Preparaty zawierające DEET* na wiele godzin zabezpieczają skórę przed ukąszeniami.

Urządzenia do odstraszania w domu i innych pomieszczeniach

Dobrym sposobem na pozbycie się komarów są elektrofumigatory, tj. urządzenia, które po podłączeniu do prądu przez wiele godzin chronią pomieszczenie i osoby w nim przebywające. Wykorzystuje się w nich płyn owadobójczy bądź wymienne wkłady, nasączone substancją owadobójczą.

komar jak go ugryźć, walka z komarami, sposób na komary, zwalczanie komarów, deet, fendona, spirale na komary, spirala na komary, elektrofumigator

Elektrofumigatory* przez wiele godzin chronią pomieszczenie i osoby w nim przebywające.

Preparaty owadobójcze

Do zwalczania komarów można zastosować również środki w postaci aerozolu, płynu lub koncentratu do rozrabiania z wodą, a także środki w postaci pałeczek, czy spirali. Tego typu preparaty zwalczają nie tylko komary, ale także inne owady latające, biegające oraz pajęczaki, np. kleszcze.

Fendona 6 SC* jest preparatem owadobójczym nie tylko na komary, ale też na inne owady oraz kleszcze.

Do stosowania na zewnątrz nadają się spirale lub pałeczki, które, żarząc się, zapewniają kilkugodzinną ochronę przed komarami na powierzchni do 15 m2.

Spirale* oraz pałeczki* zapewniają kilkugodzinną ochronę przed komarami na powierzchni do 15 m2

 

Dr hab. Jacek Twardowski

Katedra Ochrony Roślin

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

*Ze środków biobójczych należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.