Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Owoce leśne w ogrodzie

Jeżyny, jagody i poziomki. Któż nie lubi ich owoców? Są kolorowe, smaczne i mało kaloryczne, a zbieranie ich w lesie to prawdziwa przygoda. Możemy jednak uprawiać owoce leśne we własnym ogrodzie! Odmiany uprawowe zwykle dłużej i obficiej owocują, a przede wszystkim – są łatwo dostępne.

Jeżyny

Jeżyny w lasach:

Dojrzałe owoce jeżyn zwykle są czarne. Rosną w zaroślach, w lasach i na polnych miedzach. Krzewy owocują od sierpnia do października.

Jeżyna – właściwości:

Jeżyny zawierają duże ilości witaminy E, czyli witaminy młodości. Zawierają również błonnik, magnez, potas i witaminę A. Jeżyny bardzo chętnie spożywane są na surowo, bądź też jako składnik deserów i przetworów. Świetnie nadają się do wyrobu soków i dżemów. Owoce zawierają dużo składników odżywczych, a przy tym są niskokaloryczne.

Uwaga! Przy uczuleniu na jabłka nie powinno się spożywać jeżyn, ponieważ mogą wywołać alergię krzyżową.

Liście jeżyn stosuje się przy grypie, przeziębieniu i katarze.

Jeżyny w ogrodzie:

Odmiana ogrodowa jeżyny wytwarza większe i bardziej soczyste owoce, niż jej dzika leśna kuzynka. Jesienią wycinamy suche pędy oraz pędy boczne, żeby ograniczyć rozwój rośliny. Przycinanie zwiększy plon. Najwygodniej jest uprawiać jeżyny na stelażach i podporach, dzięki czemu mają równomierny dostęp do światła.

Jeżyny to żarłoczne pnącza. Niezbędnych składników odżywczych dostarczy im organiczny nawóz Agrecol do winorośli, który wspomaga rozrost pędów, a także zawiązywanie kwiatów i owocowanie.

owoce leśne w ogrodzie, owoce leśne uprawa, nawóz organiczny do malin, nawóz organiczny do truskawek, nawóz organiczny do borówek, uprawa borówek, uprawa malin, uprawa jagód, jeżyn

Maliny

Maliny w lasach:

Maliny to najpopularniejsze owoce leśne w naszych ogrodach. Dziko rośnie malina właściwa, którą możemy napotkać na polanach leśnych, w obrzeżach lasów, przy miedzach. Ma dość duże wymagania glebowe. Preferuje półcieniste stanowiska oraz luźną, niezbyt suchą glebę, o lekko kwaśnym odczynie.

Maliny – właściwości:

Maliny zawierają bardzo dużo witamin i mikroelementów. Owoce spożywa się pod różnymi postaciami: surowe dodaje się do deserów, przetwarza na dżemy soki i konfitury. Także liście malin znajdują swoje zastosowanie – w ziołolecznictwie. Herbata z liści malin działa przeciwgorączkowo, wzmacniająco i przeciwzapalnie.

Maliny w ogrodzie:

Polska przoduje w światowej produkcji malin. Maliny uprawia się równie chętnie na sprzedaż, co do własnego użytku.

Dostępnych jest wiele ciekawych odmian malin, różniących się smakiem i wyglądem owoców, wymaganiami, mrozoodpornością. Niektóre z odmian, pochodzące z Polski, z powodzeniem uprawiane są innych krajach europejskich, np. “Polana”, “Polesie”, “Benefis”.

Maliny przycinamy zimą lub wczesną wiosną. Co kilka lat warto zmienić miejsce uprawy, żeby ograniczyć występowanie chorób i szkodników.

Do nawożenia wykorzystajmy organiczny nawóz Agrecol do truskawek, porzeczek i malin. Pamiętajmy o podlewaniu w wypadku suchej wiosny i lata, bo susza doprowadzi do powstawania małych i twardych owoców niezdatnych do spożycia,.

owoce leśne w ogrodzie, owoce leśne uprawa, nawóz organiczny do malin, nawóz organiczny do truskawek, nawóz organiczny do borówek, uprawa borówek, uprawa malin, uprawa jagód, jeżyn

Czarne borówki (jagody)

Jagody w lasach:

Borówki czarne, inaczej nazywane jagodami, rosną w lasach iglastych, tworząc borówczyska. Te niewielkie krzewinki wydają owoce od początku lipca do września.

Jagody – właściwości:

Czarne jagody są stosowane leczniczo w przypadku zaburzeń przewodu pokarmowego. Świeże owoce w diecie – mają działanie przeczyszczające, natomiast suszone – mają właściwości przeciwbiegunkowe. Spożywanie liści borówki czarnej obniża poziom cukru, dlatego jest polecane diabetykom. Zawierają cukry, garbniki, witaminy A, B, PP, C, barwniki i kwasy organiczne. Ponadto zawierają dużo magnezu, wapnia, fosforu i potasu.

Jagody w ogrodzie:

Jagody, czyli borówki czarne, nie jest łatwo uprawiać w ogrodach. Sadzonki przyniesione z lasu rzadko się przyjmują, a wraz z leśną ziemią możemy przenieść do ogrodu strzępki grzybni. Czasami jednak można znaleźć sadzonki borówki czarnej w sklepach i szkółkach roślin. Borówka czarna musi rosnąć na stanowisku kwaśnym i wilgotnym. Najlepszą porą sadzenia jest jesień (październik), po opadnięciu liści na krzewinkach.

Czarną borówkę w ogrodzie warto zastąpić borówką amerykańską (właśc. borówką wysoką), której owoce są dużo większe od tradycyjnych jagód, a ich sok nie plami. Borówkę amerykańską należy posadzić w podłożu o kwaśnym odczynie. Warto uprawiać kilka krzewów w bliskim sąsiedztwie, ponieważ wtedy plony są dużo większe.

Zobacz artykuł o uprawie borówki amerykańskiej

owoce leśne w ogrodzie, owoce leśne uprawa, nawóz organiczny do malin, nawóz organiczny do truskawek, nawóz organiczny do borówek, uprawa borówek, uprawa malin, uprawa jagód, jeżyn

Borówka brusznica (czerwona borówka)

Borówka w lasach:

Roślina z rodziny wrzosowatych, nazywana także czerwoną borówką. Rośnie na stanowiskach kwaśnych i umiarkowanie wilgotnych. Późnym latem i jesienią wytwarza cierpkie, czerwone owoce. Tę krzewinkę można z powodzeniem uprawiać także w ogrodach.

Borówka brusznica – właściwości:

Czerwone owoce wykorzystuje się do produkcji dżemów, nalewek, sosów do mięs. Wyciągi z owoców borówki mają zastosowanie w kosmetyce. Odpowiednio zebrane i zasuszone liście mogą być wykorzystane jako napar lub baza do produkcji nalewek.

Borówka w ogrodzie:

Uprawa borówki nie sprawia większych trudności. Krzewinki można zestawiać z wrzosami lub sadzić w pobliżu iglaków, rododendronów i hortensji. Ułatwia to prace ogrodnicze, bo na takiej kwasolubnej rabacie wystarczy zastosować jeden nawóz zakwaszający Agrecol do wrzosów, wrzośców i innych roślin kwasolubnych. A ponadto rośliny wrzosowate (wrzosy, borówki, rododendrony) mają też podobne wymagania wodne. Borówkę można uprawiać nie tylko dla owoców, ale też ze względu na ozdobne, zimozielone liście.

owoce leśne w ogrodzie, owoce leśne uprawa, nawóz organiczny do malin, nawóz organiczny do truskawek, nawóz organiczny do borówek, uprawa borówek, uprawa malin, uprawa jagód, jeżyn

Poziomki

Poziomki w lasach:

Poziomki lubią stanowisko słoneczne na skrajach lasów. Ich owocowanie przypada na czerwiec i lipiec. Poziomki najlepiej spożywać zaraz po zebraniu, ponieważ źle się przechowują, są delikatne, gniotą się i pleśnieją. Należy pamiętać jednak o ich umyciu (podobnie w przypadku innych owoców runa leśnego), bo na owocach mogą się znajdować jaja tasiemca bąblowcowego (bąblowca).

Poziomki – właściwości:

Te smaczne i aromatyczne owoce są doskonałym źródłem cukrów, żelaza, fosforu, potasu, wapnia, siarki i kwasów organicznych. Wśród witamin króluje witamina C. W ziołolecznictwie wykorzystuje się także liście, do przygotowania naparów, które mają właściwości moczopędne.

Poziomki w ogrodzie:

Botaniczne poziomki rosną w lasach, natomiast w przydomowych ogrodach możemy uprawiać poziomki odmianowe. Kwitną nieco dłużej niż ich dzikie kuzynki, a ich owoce zbieramy od lipca do września. Do nawożenia poziomek możemy zastosować ten sam nawóz, który wykorzystujemy w uprawie truskawek, np. organiczny nawóz do truskawek Agrecol.

owoce leśne w ogrodzie, owoce leśne uprawa, nawóz organiczny do malin, nawóz organiczny do truskawek, nawóz organiczny do borówek, uprawa borówek, uprawa malin, uprawa jagód, jeżyn

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.