Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Przydomowa uprawa pomidorów

Uprawiając pomidory we własnym ogródku, mamy dostęp do zdrowych warzyw na wyciągnięcie ręki. Sznury czerwonych owoców ozdabiają naszą zieloną oazę, a satysfakcja z zebranych plonów jest ogromna. Uprawa pomidorów jest łatwa pod warunkiem, że pamięta się o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych.

pomidor, pomidory zielone, nawóz do pomidorów

Stanowisko i uprawa

Stanowisko do uprawy pomidorów powinno być słoneczne i ciepłe, osłonięte od wiatru. Glebę przekopujemy na 20 cm w głąb, w miejscach gdzie będą sadzone pomidory. Dodajemy Nawóz do pomidorów i papryki Agrecol w dawce 80-100 g na 1 m2  i mieszamy ze spulchnioną wcześniej glebą.

Rozstawa przy sadzeniu może być różna, zależy to od odmiany naszych pomidorów. O rozsadę zapytajmy sprzedawcę, u którego kupiliśmy rozsadę. Jeśli wysiewaliśmy pomidory do rozsad samodzielnie, pamiętajmy o zachowaniu opakowania z informacją o warunkach uprawy.

Pomidory należy posadzić w dołki dość głęboko, aż do poziomu najniższych liści. Pozwoli to na rozwój nowych korzeni z łodygi, co zapewni lepsze pobieranie wody i składników pokarmowych.

Należy pamiętać o tym, że wysokie odmiany wymagają podparcia i często są prowadzone na 1, 2 lub 3 pędy główne. Wówczas wszystkie niepotrzebne rozgałęzienia usuwamy. Pomidory przywiązujemy do wcześniej umieszczonego w ziemi palika. Dzięki temu rośliny będą rosły stabilniej, a kruche gałązki nie będą łamane przez wiatr. Najlepszym sposobem na unieruchomienie pomidora jest poprowadzenie sznurka pod liściem na pędzie głównym i przywiązanie go do palika.

pomidor, pomidory zielone, nawóz do pomidorów

 

Nawożenie

Pomidory mają wysokie wymagania pokarmowe. W szczególności potrzebują duże potasu i fosforu, a dostarczenie tych składników zapewni obfite kwitnienie i owocowanie. Po zasadzeniu wstrzymajmy się tydzień lub dwa z nawożeniem. Po tym czasie zastosujmy specjalistyczny Nawóz Agrecol do pomidorów i papryki w formie granulek. Odpowiednia dawka to ok 30 g na 1 m2 czyli około 5-15 g na jeden krzak. Dla ułatwienia – jedna garść to około 30 g nawozu granulowanego. Po rozsypaniu granulek należy delikatnie wymieszać je z glebą, a rośliny podlać. Najlepszy efekt odżywienia roślin uzyska się przy stosowaniu tego nawozu raz na 2 – 3 tygodnie.

pomidor, pomidory zielone, nawóz do pomidorów

Pielęgnacja

Około dwa tygodnie po posadzeniu pomidorów obrywamy 3-4 dolne liście, aby zapewnić większy przepływ powietrza. Warto też ściółkować glebę wokół pomidorów słomą lub sianem. Zapobiega to występowaniu chwastów, a także zmniejsza parowanie wody z gleby. Ściółka jest bardzo przydatna, ponieważ pomidory są bardzo wrażliwe na niedobory wody.

Pomidory podlewamy dość często, ponieważ rośliny te potrzebują dużo wody, zwłaszcza w okresach suszy i w okresie wykształcania się owoców. Nie dopuszczajmy do przesuszenia podłoża. Nie wolno moczyć liści pomidorów podczas podlewania, ponieważ łatwo wtedy o poparzenia słoneczne, a też zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia chorób grzybowych. Dlatego strumień wody kierujmy zawsze na glebę, w której rosną pomidory.

Obrywamy zbędne pędy boczne (wilki) wyrastające z pędu głównego. Znajdują się one pomiędzy pędem głównym a poszczególnymi piętrami liści. Wilki wyłamujemy szybkim ruchem, trzymając go jak najbliżej pędu głównego. Częstotliwość tego zabiegu zależy od tempa pojawiania się wilków. Ograniczamy w ten sposób ilość zielonej masy, dzięki czemu roślina więcej energii wkłada we wzrost owoców.

W fazie kwitnienia otwartych kwiatów pomidora opryskujmy je roztworem nawozowym Pylicol. Ułatwia on zawiązywanie owoców, przez co możemy liczyć na większe plony.

pomidor, pomidory zielone, nawóz do pomidorów

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Wybierajmy odmiany odporne na choroby takie jak zaraza ziemniaka. Jeśli posiadamy odmianę wrażliwą, należy zapobiegawczo wykonywać opryski przeciwko zarazie ziemniaka co 7 dni, środkami o różnych mechanizmach działania. Są to na przykład: Amistar 250 SC, Miedzian 350 SC, Revus 250 SC, Signum 33 WG. Zagrożenie chorobami jest większe, gdy występują wahania temperatur oraz przy wysokiej wilgotności powietrza.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.