04 lip

W ramach akcji charytatywnej założyli wspólnie ogród

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Słupi pod Kępnem w ciągu kilku dni zmieniły się w plac robót, celem zaaranżowania nowej, zielonej przestrzeni.

W ramach finału ogólnopolskiej akcji Rodzinnych Warsztatów Ogrodniczych (RWO), w której pięć firm: Agrecol, Ramp, Kronen, Kwazar oraz gościnnie Gospodarstwo Szkółkarskie Marcinków wsparły placówkę w reaktywacji zielonej przestrzeni ogrodów wokół budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ). Każda z firm dostarczyła swoje niezbędne, najbardziej sprawdzone produkty na potrzeby aranżacji ogrodu (nasiona traw, nawozy, łopaty, grabie, węże ogrodowe, opryskiwacze, podłoża itp.). W zakładaniu ogrodu brali udział podopieczni WTZ, a także przedstawiciele firm biorących udział w akcji charytatywnej. Przy ogromnej współpracy, wielogodzinna praca przebiegła w miłej atmosferze.

Plany koncepcyjne nad projektem rozpoczęły się już kilka tygodni wcześniej, kiedy to powstały koncepcje rozplanowania ogrodowej przestrzeni. Jednocześnie firma Agrecol, jako główny koordynator tegorocznego finału, podjęła działania związane z pozyskaniem kolejnego partnera akcji, który wsparł inicjatywę w aspekcie dostarczenia materiału roślinnego, potrzebnego do aranżacji ogrodu.


Wspólna praca z firmą Agrecol nie zamykała się w jednym dniu, który był zwieńczeniem RWO. Ostatnie szlify i nadzór nad przedsięwzięciem trwały jeszcze kilka dni po 26 czerwca.
Fala rekordowych w tym czasie upałów nie była przeszkodą na placu boju, bo tak trzeba nazwać pracę w dniu, w którym termometr wskazywał 36°C w cieniu. Przyjemna atmosfera oraz mikroklimat, który tworzyło otoczenie roślinności motywował nas do działania.


Sama inicjatywa tworzenia ogrodu nie powinna być pustym zadaniem tylko ideą, za którą tworzy się integracyjny pomost pomiędzy nami – partnerami projektu RWO a tymi, którzy tego bardzo potrzebują. Czy to będzie kolejny dom dziecka, czy inna placówka pracująca na co dzień z osobami w różny sposób poszkodowanymi przez życie, to w gruncie rzeczy nie ma znaczenia. Integracja poprzez wspólną pracę, budzenie wiary we własne siły i szczery uśmiech na twarzach uczestników są najlepszą rekomendacją tego co udaje się nam stworzyć. Ogród jest tutaj pretekstem do czegoś większego” – komentuje Dawid Kosakiewicz – dyrektor marketingu w firmie Agrecol.


Uczestnicy placówki bardzo mocno zaangażowali się w zakładanie ogrodu, a w szczególności Ci, którzy biorą udział w organizowanych w placówce warsztatach ogrodniczych. W podzielonym na trzy części ogrodzie zaaranżowano przestrzeń w różny sposób. Zasadzono wiele roślin ozdobnych, m.in.: drzew iglastych, różaneczników, paproci, bluszczy, bratków i stokrotek. Urządzono również miejsce przeznaczone na rośliny użytkowe i konsumpcyjne, gdzie pojawiły się warzywa i owoce: fasole, dynie, poziomki oraz truskawki. Natomiast w części reprezentacyjnej powstał trawnik w otoczeniu donic, wypełnionych różnorodnymi gatunkami ziół.