Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Amerykański mączniak agrestu na porzeczce

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Sphaerotheca mors-uvae.

Objawy: Amerykański mączniak agrestu najczęściej występuje na krzewach agrestu, ale niekiedy może występować również na porzeczce czarnej. Zdarzają się również przypadki porażenia porzeczki czerwonej. Pierwsze objawy choroby obserwowane są wiosną. Na młodych, wierzchołkowych liściach i pędach pojawiają się plamy białego mączystego nalotu. Nalot stopniowo rozprzestrzenia się pokrywając coraz większą powierzchnię liści oraz pędów. Po pewnym czasie nalot szarzeje, a na nim można zauważyć drobne czarne punkty – skupienia zarodników. Liście deformują się, a wierzchołki pędów zamierają. Bardzo rzadko objawy w postaci nalotu występują na owocach porzeczki. Owoce w miejscu plam mogą pękać i gnić. Mocno porażone rośliny przedwcześnie zrzucają liście, mają zahamowany wzrost pędów i słabo plonują.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Spośród wielu odmian porzeczek można wybierać te, które wykazują małą podatność na amerykańskiego mączniaka.
  • Podczas zakładania plantacji należy sadzić porzeczki w prawidłowej rozstawie, aby nie rosły w nadmiernym zagęszczeniu.
  • Nawożenie porzeczki dostosować do jej potrzeb pokarmowych.
  • Należy regularnie prześwietlać krzewy porzeczek usuwając pędy stare i nadmiernie zagęszczające.
  • Usuwanie zainfekowanych pędów porzeczki częściowo ograniczy rozwój choroby.
  • Plantacje należy regularnie odchwaszczać, aby chwasty nie powodowały nadmiernego zagęszczenia, utrudniając osuszanie przez wiatr.
  • W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów choroby należy wykonać zabieg środkiem ochrony roślin. Zabiegi można wykonywać od fazy początku rozwoju kwiatostanu (pąki kwiatowe zamknięte w jasnobrązowych łuskach) do końca fazy kwitnienia (wszystkie płatki opadły), przed rozwojem zawiązków owoców oraz po zbiorach. W zależności od zaleceń zawartych w etykiecie danego środka ochrony roślin z zachowaniem okresów karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.