Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Antraknoza fasoli

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Colletotrichum lindemuthianum.

Objawy: Antraknoza występuje na fasoli w całym okresie wegetacji. W fazie wschodów poraża siewki. Objawami na siewkach są podłużne, czerwonobrunatne, wgłębione plamki na liścieniach. Silnie porażone siewki mogą zamierać. W późniejszym etapie rozwoju rośliny, na górnej stronie blaszki liściowej oraz nerwach (na spodniej stronie blaszki liściowej) można zaobserwować wydłużone, brunatne, nekrotyczne plamy. Na porażonych strąkach pojawiają się okrągłe, czerwonobrązowe plamy, otoczone ciemniejszą obwódką. Tkanka w obrębie plam jest zagłębiona, a grzybnia przerasta do nasion. Na zainfekowanych nasionach powstają brunatne plamy. Podczas wilgotnej pogody porażone tkanki pokrywają się różowawym nalotem z zarodnikami. Są one rozprzestrzeniane z wiatrem i wodą na duże odległości. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność powietrza (spowodowana m.in.: długotrwałymi opadami, nadmiernym zagęszczeniem roślin, długo utrzymującą się rosą) oraz temperatura 13-26˚C.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Do wysiewu należy stosować zdrowe nasiona, bez żadnych oznak choroby.
  • Fasolę wysiewać w odpowiedniej rozstawie, na przewiewnym stanowisku, co umożliwi roślinom szybkie osuszanie po deszczach.
  • Odpowiednie nawożenie, nawozami zawierającymi zwiększoną ilością fosforu oraz potasu, czyni rośliny bardziej odpornymi na antraknozę.
  • Dobrze jest zachować 3-4 letnią przerwę w uprawie fasoli na tym samym stanowisku, gdyż grzyb może przetrwać bardzo długi okres w porażonych nasionach, które mogły pozostać w gruncie po zbiorze.
  • Plantacje należy regularnie odchwaszczać, ponieważ chwasty wpływają na zwiększenie wilgotności na plantacji, uniemożliwiając szybkie osuszanie przez wiatr.
  • Środki ochrony roślin stosować zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów choroby. Najlepiej stosować przemiennie fungicydy o odmiennym mechanizmie działania. Podczas stosowania środków należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji, zgodnie z etykietą danego środka.

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.