Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Antraknoza na borówce

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Colletotrichum spp.

Objawy: Objawy antraknozy mogą występować na wszystkich nadziemnych częściach borówki wysokiej. Na liściach pojawiają się brunatno-czerwone plamy, które w przypadku dużej liczebności zlewają się ze sobą. Najgroźniejsze są infekcje kwiatów oraz owoców. W przypadku infekcji kwiatów patogen może się początkowo nie ujawniać, a objawy mogą wystąpić dopiero w trakcie zawiązywania owoców. Na porażonej tkance owoców tworzą się drobne nekrotyczne plamki, widoczne dopiero przy bliższym przyjrzeniu się. Po pewnym czasie w warunkach wysokiej wilgotności pojawiają się różowo-łososiowe wycieki, tworzące punkty na owocach – są to zarodniki grzyba. Owoc jest pomarszczony i z daleka wygląda jakby był zasuszony. Silnie porażone pędy mogą zamierać.

Masowym infekcjom sprzyja ciepła oraz wilgotna pogoda, szczególnie w trakcie kwitnienia i owocowania. Antraknoza na borówce może przybierać formę utajoną, przez co bardzo długo objawy choroby mogą nie być widoczne. Czasami choroba może się rozwinąć na zainfekowanych owocach dopiero po ich zbiorze, powodując ich gnicie. Grzyb zimuje na obumarłych pędach i szczątkach roślin.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Niektóre odmiany borówki wysokiej cechuje mniejsza podatność na chorobę.
  • Należy kupować zdrowe sadzonki borówek, bez żadnych objawów chorobowych.
  • Krzewy borówek należy prześwietlać, wycinając nadmiernie zagęszczające roślinę pędy.
  • Należy usuwać porażone części roślin (owoce, pędy, liście), ponieważ stanowią źródło kolejnych infekcji.
  • Nawożenie powinno być stosowane w odpowiednich terminach oraz dawkach, nawozami dostosowanymi do potrzeb pokarmowych borówek.
  • Jeżeli planowane jest założenie automatycznego nawadniania borówek, najlepiej wykorzystać do tego celu linie kroplujące.
  • Zebrane owoce należy jak najszybciej przenieść do przechowywania w chłodni lub lodówce.
  • Zabiegi ochrony roślin wykonywać zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się objawów choroby, od początku rozwoju kwiatostanu (pąki kwiatowe zamknięte) do końca fazy kwitnienia (gdy wszystkie płatki opadły), przed rozwojem zawiązków owoców.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.