Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Antraknoza rododendrona

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Colletotrichum gloeosporioides.

Objawy: Patogen powoduje powstawanie plam na liściach. Na początku pojawiają się niewielkie okrągłe lub owalne plamki, szarego koloru. Plamy z czasem brązowieją i stopniowo się powiększają, tworząc charakterystyczne pierścienie. W rezultacie plamy wyglądają jakby były strefowane. Na powierzchni plam mogą powstawać drobne ciemne punkty, które ułożone są w kształt okręgów. Te punkty to skupienia zarodników konidialnych, służących rozprzestrzenianiu choroby. Plamy na liściach obniżają wartość dekoracyjną rododendronów, szczególnie ze względu na to, że zimozielone liście bardzo długo utrzymują się na krzewach. Ponieważ plamy pokrywają znaczną część liści, roślina słabiej fotosyntezuje, oddycha i transpiruje, co wpływa negatywnie na ogólną kondycję, a także osłabia kwitnienie roślin. Po pewnym czasie ilość plam może się zwiększać i mogą się one ze sobą zlewać. W konsekwencji porażona tkanka zajmuje dużą powierzchnię liścia i choroba doprowadza do odpadania liści. Plamy mogą występować również na zielonych, niezdrewniałych pędach. Z czasem plamy obejmują cały pęd, co prowadzi do zamierania fragmentu rośliny ponad zmienionych chorobowo miejscem.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Porażone liście obrywać i usuwać.
  • Kupować zdrowe sadzonki bez objawów chorobowych.
  • Unikać podlewania rośliny po liściach. Podlewać rośliny po ziemi w obrębie bryły korzeniowej np. poprzez automatyczne nawadnianie kropelkowe.
  • Środki ochrony roślin stosować zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.