Biała plamistość liści truskawki
Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Mycosphaerella fragariae.
Objawy: Najbardziej charakterystycznym objawem choroby są, jak sama nazwa wskazuje, plamy na górnej stronie liści. Początkowo plamy te są drobne i brunatne. Z czasem plamy robią się owalne i w środku przyjmują barwę szaro-białą, natomiast dookoła widnieje brunatno-czerwona obwódka. Plamy mają wielkość od 2 do 12 mm, w zależności od sprzyjających chorobie warunków atmosferycznych. Z czasem powstaje coraz więcej plam, które mogą nachodzić na siebie i się zlewać. W warunkach wysokiej wilgotności na plamach pojawia się nalot – są to skupienia trzonków i zarodników konidialnych, które dokonują dalszych infekcji. W przypadku silnego porażenia może dojść do zamierania liści, co znacząco wpływa na kondycję roślin. Porażone rośliny wydają gorszej jakości, niski plon. Plamy mogą występować również na ogonkach liściowych, pędach kwiatostanowych i rozłogach. Czasami dochodzi również do infekcji słupka, z którego rozwijają się później owoce, a grzybnia przerasta do nasion na skórce owocu. Objawem na owocach jest czernienie nasion i brunatna nekroza tkanek wokół nasion.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Spośród wielu odmian truskawek należy wybierać te, które wykazują odporność na białą plamistość liści.
- Kupując sadzonki należy wybierać te zdrowe, bez objawów chorobowych.
- Podczas zakładania plantacji należy sadzić truskawki w prawidłowej rozstawie, aby nie rosły w nadmiernym zagęszczeniu.
- Po zbiorze truskawek liście powinno się ścinać lub kosić, dokładnie wygrabiać i usuwać z plantacji.
- Plantacje truskawek należy regularnie odchwaszczać, aby chwasty nie powodowały nadmiernego zagęszczenia, utrudniając osuszanie przez wiatr.
- W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów choroby należy wykonać zabieg środkiem ochrony roślin.