Brunatna zgnilizna drzew pestkowych na brzoskwini
Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Monilinia laxa.
Objawy: Wiosną pierwsze porażane są kwiaty, wskutek czego gwałtownie brunatnieją i zamierają. Następnie grzybnia przerasta dalej, co prowadzi do zamierania całych gałęzi, a nawet konarów. Liście na porażonych pędach również brunatnieją i zaschnięte pozostają długo na drzewie. Na zainfekowanych częściach rośliny można zauważyć wycieki gumy. Do kolejnej infekcji dochodzi w okresie dojrzewania owoców. Grzyb najczęściej wnika przez uszkodzenia, ale czasem samoistnie przenika do tkanek. Na owocach powstają gnilne plamy, na których tworzą się jasnobrunatne lub szare, poduszeczkowate skupienia zarodników, czasem ułożone w okręgi. Zaschnięte porażone owoce pozostają na drzewach. Deformują się, brunatnieją, a następnie czarnieją – tworzą się z nich tzw. mumie. Rozwojowi choroby sprzyja deszczowa pogoda i temperatura około 20°C. Choroba jest szczególnie groźna dla młodych drzew, gdyż może doprowadzić do ich całkowitego zamierania.
Zapobieganie i zwalczanie:
- W trakcie sezonu wegetacyjnego należy usuwać z drzew oraz spod koron drzew porażone owoce, które są źródłem wtórnych infekcji.
- Jeżeli na drzewach lub pod koronami drzew pozostały tzw. mumie należy je usuwać, ponieważ w nich zimuje patogen.
- Chore pędy należy wycinać poniżej chorego miejsca.
- Ochrona drzew przed szkodnikami żerującymi na owocach ma bardzo duże znaczenie, ponieważ owady uszkadzając owoce tworzą „bramy” wnikania patogenu.
- Pierwszy zabieg ochrony roślin wykonywać zapobiegawczo przed kwitnieniem, a następny w trakcie kwitnienia, zgodnie z etykietą środka ochrony roślin. Jeżeli choroba nadal występuje można stosować zabiegi do czasu zbioru owoców, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.