Choroby kory i drewna brzoskwini
Patogeny: Do najczęściej występujących chorób kory i drewna należą: rak kory i zgorzel kory. Rak drzew to choroba grzybowa powodowana przez Neonectria galligena i Phomopsis mali. Zgorzel kory wywołuje grzyb Pezicula malicorticis i Pezicula alba.
Objawy: Patogeny infekują rośliny szczególnie w miejscach uszkodzenia zewnętrznej warstwy chroniącej drewno, czyli kory. Takie łatwe „drogi” wejścia grzyba tworzą się po cięciu pielęgnacyjnym drzew, złamaniach gałęzi, pęknięciach mrozowych, gradobiciach, uszkodzeniach przez zwierzęta i szkodniki.
W przypadku raka drzew pestkowych, kora pozostaje gładka, a w miejscu infekcji tkanka zapada się i po pewnym czasie powstają głębokie, podłużne szczeliny, odsłaniające drewno. Powyżej miejsca porażenia mogą zamierać całe pędy. Bardzo charakterystyczne objawy powoduje patogen Neonectria galligena. Na korze zamarłych pędów powstają odstające, pomarańczowe i czerwone, twarde brodawki (skupienia zarodników grzyba).
W wyniku choroby zwanej zgorzelą kory w miejscu infekcji pojawiają się eliptyczne plamy zgorzelowe. Pod plamami kora zapada się i obumiera. Liście na gałęzi powyżej zrakowaceń i zgorzeli rosną słabo. Jeżeli do zrakowacenia dochodzi na pniu, może zamrzeć nawet całe drzewo.
Zapobieganie i zwalczanie:
- W przypadku zauważenia zrakowaceń na pędach i gałęziach należy je wycinać i spalić, a ranę po cięciu zabezpieczyć maścią ogrodniczą.
- Wszystkie uszkodzenia, pęknięcia i cięcia należy szybko zasmarowywać maścią ogrodniczą, aby uniemożliwić wniknięcie patogenu.
- Najważniejsza w radzeniu sobie z rakiem drzew oraz zgorzelą kory jest profilaktyka, która polega na wykonywaniu oprysków zapobiegawczych. Szczególnie należy je wykonywać po cięciu drzew i formowaniu koron, a także po każdym uszkodzeniu drzew np. w wyniku gradobicia.