Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Choroby kory i drewna brzoskwini

Patogeny: Do najczęściej występujących chorób kory i drewna należą: rak kory i zgorzel kory. Rak drzew to choroba grzybowa powodowana przez Neonectria galligena i Phomopsis mali. Zgorzel kory wywołuje grzyb Pezicula malicorticis i Pezicula alba.

Objawy: Patogeny infekują rośliny szczególnie w miejscach uszkodzenia zewnętrznej warstwy chroniącej drewno, czyli kory. Takie łatwe „drogi” wejścia grzyba tworzą się po cięciu pielęgnacyjnym drzew, złamaniach gałęzi, pęknięciach mrozowych, gradobiciach, uszkodzeniach przez zwierzęta i szkodniki.

W przypadku raka drzew pestkowych, kora pozostaje gładka, a w miejscu infekcji tkanka zapada się i po pewnym czasie powstają głębokie, podłużne szczeliny, odsłaniające drewno. Powyżej miejsca porażenia mogą zamierać całe pędy. Bardzo charakterystyczne objawy powoduje patogen Neonectria galligena. Na korze zamarłych pędów powstają odstające, pomarańczowe i czerwone, twarde brodawki (skupienia zarodników grzyba).

W wyniku choroby zwanej zgorzelą kory w miejscu infekcji pojawiają się eliptyczne plamy zgorzelowe. Pod plamami kora zapada się i obumiera. Liście na gałęzi powyżej zrakowaceń i zgorzeli rosną słabo. Jeżeli do zrakowacenia dochodzi na pniu, może zamrzeć nawet całe drzewo.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W przypadku zauważenia zrakowaceń na pędach i gałęziach należy je wycinać i spalić, a ranę po cięciu zabezpieczyć maścią ogrodniczą.
  • Wszystkie uszkodzenia, pęknięcia i cięcia należy szybko zasmarowywać maścią ogrodniczą, aby uniemożliwić wniknięcie patogenu.
  • Najważniejsza w radzeniu sobie z rakiem drzew oraz zgorzelą kory jest profilaktyka, która polega na wykonywaniu oprysków zapobiegawczych. Szczególnie należy je wykonywać po cięciu drzew i formowaniu koron, a także po każdym uszkodzeniu drzew np. w wyniku gradobicia.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.