Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Chrząszcze zjadające liście migdałka

Gatunek: Chrząszcze, które mogą występować na migdałku to m.in.: ogrodnica niszczylistka, guniak czerwczyk, chrabąszcz majowy, naliściaki i inne.

Objawy: Dorosłe chrząszcze wygryzają otwory w liściach. Wżery są zlokalizowane w różnych częściach liścia, zarówno w środkowej jak i brzegowej i mogą przybierać różne kształty w zależności od gatunku chrząszcza, który je spowodował. Uszkodzenia spowodowane przez chrząszcze pozostają na liściach do momentu ich opadnięcia, co obniża wartość dekoracyjną liści. Pozbawienie rośliny części liści, przyczynia się również do osłabienia kondycji roślin, gdyż zaburzone są procesy fotosyntezy, oddychania i transpiracji.

Wygląd szkodnika: Chrząszcze różnią się ubarwieniem w zależności od gatunku. Posiadają dwie pary skrzydeł z czego jedne stanowią pokrywy (ubarwione w zależności od gatunku), pod którymi znajduje się druga para skrzydeł błoniastych, służących do lotu. Chrząszcze posiadają 3 pary silnych odnóży. Larwy chrząszczy tzw. pędraki, które przechodzą rozwój w ziemi. Są zawinięte w podkówkę, mają barwy od białej do kremowej z ciemniej zabarwioną końcówką odwłoka. Posiadają brązową głowę i odnóża (3 pary). Dorosłe chrząszcze oraz larwy posiadają aparat gębowy gryzący.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Po zauważeniu chrząszczy lub objawów ich żerowania należ wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.