Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Chwasty na rabatach roślin ozdobnych

Chwasty na rabatach powodują obniżenie wartości ozdobnej całej kompozycji ogrodowej. Obok roślin ozdobnych pojawiają się różne rośliny w danym miejscu niepożądane. Chwasty konkurują z roślinami ozdobnymi o wodę, składniki pokarmowe, przestrzeń oraz światło. W nadmiernym zagęszczeniu mogą doprowadzić do osłabienia kondycji roślin ozdobnych, a co za tym idzie obniżenia jej walorów dekoracyjnych. Nadmierne zachwaszczenie generuje również inny poważny problem: chwasty gęsto się krzewiąc, uniemożliwiają szybsze osuszanie roślin przez wiatr, z opadów deszczu czy rosy. Zwiększenie wilgotności powietrza wokół roślin, powoduje, że powstaje mikroklimat sprzyjający rozwojowi chorób grzybowych. Kwitnące chwasty przyciągają również niektóre szkodniki, które później składają jaja na roślinach ozdobnych. Z jaj wylęgają się larwy, które np. obgryzają liście. Najczęstszym problemem w uprawie roślin ozdobnych są chwasty jednoliścienne (posiadające jeden liścień – pierwszy „liść” widoczny na etapie kiełkowania rośliny). Do takich chwastów należy m.in. wieloletni perz zwyczajny oraz inne jednoroczne trawy, wysiewające się z trawnika sąsiadującego z rabatami.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Chwasty można usuwać ręcznie lub przy użyciu narzędzi ogrodniczych np. motyki, łopatki, szpadla.
  • Na rabatach roślin ozdobnych można rozkładać różnego rodzaju ściółki zapobiegające rozwojowi chwastów.
  • Regularnie kosząc trawnik, zapobiegamy wysiewaniu się nasion chwastów na sąsiadujące rabaty.
  • Chwasty jednoliścienne w uprawach roślin ozdobnych można usuwać przy pomocy specjalnych herbicydów: Focus Ultra 100 EC, Fusilade Forte 150 EC.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.