Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Chwasty na trawniku

Chwasty w trawniku przede wszystkim obniżają wartość dekoracyjną trawnika. Z definicji chwastem jest każda roślina niepożądana w danym miejscu. Chwasty bardzo szybko wysiewają się w pustych miejscach na trawniku. Chwasty stanowią poważny problem, gdyż nie zwalczane mogą prowadzić do wypierania trawy, konkurując z nią o wodę, składniki pokarmowe, przestrzeń oraz światło. W skrajnych przypadkach może dojść do dominacji chwastów nad trawą. Zachwaszczającymi roślinami na trawnikach są zazwyczaj chwasty dwuliścienne, czyli takie które posiadają dwa liścienie – pierwsze „liście” widoczne na etapie kiełkowania rośliny. Do najpopularniejszych chwastów występujących na trawnikach należą: bylica pospolita, jaskier rozłogowy, koniczyna biała, mniszek lekarski (popularnie zwany mleczem), rdest ptasi, stokrotka polna, szczaw tępolistny, tasznik pospolity, babka zwyczajna, bodziszek drobny i krwawnik pospolity. Niektórym chwasty, takie jak koniczyna czy stokrotka, w ogóle nie przeszkadzają i uznają je za ciekawe urozmaicenie trawnika, ale większość preferuje jednak nieskazitelny trawnik bez żadnej rośliny poza trawą.

Zapobieganie i zwalczanie:

https://www.high-endrolex.com/27

  • Regularnie nawożony trawnik intensywnie się krzewi, więc nie pozwala wkroczyć chwastom w wolne przestrzenie. Odżywiona trawa jest konkurencyjna dla chwastów i wypiera je z trawnika poprzez zagłuszanie.
  • Używając specjalistycznych nawozów na chwasty, zmniejszymy ilość chwastów na trawniku.
  • Regularne koszenie trawnika likwiduje niektóre chwasty, które nie tolerują ciągłego ścinania.
  • Przed założeniem trawnika dobrze jest dokładnie wybrać wszelkie korzenie chwastów. Następnie odczekać około 2 tygodnie na wzejście chwastów, które nie zostały wybrane i spryskać je herbicydem totalnym nalistnym, który zniszczy nawet uciążliwy perz. Dopiero po tygodniu od wykonania zabiegu można siać nowy trawnik.
  • W przypadku pustych placów oraz rzadkiego trawnika należy wykonać dosiewkę nasion traw.
  • Odchwaszczanie okolicznych rabat zapobiega wysiewaniu się chwastów na trawnik.
  • Najlepszą metodą na odchwaszczanie trawników jest zastosowanie herbicydów – środków ochrony roślin niszczących chwasty dwuliścienne.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.