Dłużynka leszczynówka
Gatunek: Dłużynka leszczynówka (łac. Oberea linearis) należy do chrząszczy z rodziny kózkowatych.
Objawy: Larwy dłużynki żerują wewnątrz cienkich i młodych gałązek leszczyny. Wyjadają rdzeń pędu w wyniku czego liście na opanowanych pędach słabo rosną, a następnie więdną. Pędy po pewnym czasie usychają. Rozwój jednego pokolenia trwa dwa lata. Zimują larwy wewnątrz pędów. W maju i czerwcu pojawiają się osobniki dorosłe. Samice wygryzają otwory w korze i składają jaja. Wylęgające się młode larwy najpierw wgryzają się pod korę gdzie drążą nieregularny chodnik, a następnie wgryzają się do środka pędu i żerują w rdzeniu. Larwy przepoczwarczają się dopiero wiosną w trzecim roku kalendarzowym po wylęgu larwy.
Wygląd szkodnika: Dorosłe chrząszcze mają około 1,5-2 cm długości i są wydłużonego kształtu. Są ubarwione jaskrawo pomarańczowo, mają czarną głowę i czułki. Pokrywy są szare. Czułki dochodzą nieco poza połowę długości ciała. Larwa dorasta do około 20 mm, biaława, beznoga z wąską głową.
Zapobieganie i zwalczanie:
- W uprawie na niewielkich obszarach można strząsać dorosłe chrząszcze z drzew na rozłożone pod koroną krzewu płachty, a następnie zniszczyć.
- Środki ochrony roślin należy stosować od momentu wylęgania się młodych larw tj. od fazy pierwszego liścia do końca fazy kwitnienia.