Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Drobna plamistość liści drzew pestkowych na wiśni i czereśni

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Blumeriella jaapi.

Objawy: Pierwsze objawy występują pod koniec maja. Choroba początkowo rozwija się na najstarszych liściach. Na dolnej stronie zainfekowanych liści można zauważyć małe szarozielone przebarwienia. Po pewnym czasie na górnej stronie blaszki liściowej pojawiają się brunatnoczerwone, drobne plamy o średnicy 1-2 mm. Większe skupiska plam można zaobserwować na brzegach liści. Po pewnym czasie na dolnej stronie liścia, w miejscach plam, pojawia się biały nalot zarodników konidialnych. Zarodniki dokonują infekcji kolejnych liści. W czerwcu i lipcu wzrasta nasilenie choroby, a patogen infekuje coraz młodsze liście. Liście zmieniają kolor na żółtopomarańczowy i przedwcześnie opadają. Silnie porażone drzewa są osłabione, wydają mniejszy plon i mają obniżona mrozoodporność.

 Zapobieganie i zwalczanie:

  • Grabimy i usuwamy opadłe liście, na których zimuje patogen.
  • Jesienią opadłe liście i glebę można opryskiwać 5% roztworem mocznika, co ogranicza źródło infekcji pierwotnych.
  • Wykonujemy 3-4 zabiegi środkami ochrony roślin bezpośrednio po kwitnieniu, a kolejne można wykonywać aż do momentu zbioru owoców, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.
  • Zabiegi opryskiwania należy wykonywać częściej, jeżeli panuje deszczowa pogoda, która sprzyja rozwojowi choroby.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.