Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Fytoftoroza iglaków

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Phytophthora cinnamomi i Phytophthora plurivora.

Objawy: Patogen poraża rośliny odglebowo, szczególnie rośliny osłabione, niewłaściwie uprawiane, rosnące na glebach, na których długo zalega woda. Fytoftoroza może zaatakować już młode sadzonki, powodując zahamowanie ich wzrostu i zamieranie. W przypadku porażenia starszych roślin igły na początku matowieją, żółkną, brunatnieją, po czym zamierają całe porażone pędy. Fytoftoroza może zaatakować pojedynczy pęd, podczas gdy pozostałe wyglądają zdrowo. Objawy fytoftorozy mogą również wystąpić tylko w szczytowych częściach pędów. Czasami dochodzi do zainfekowania całej rośliny, co prowadzi do jej zamarcia. Grzyb przerasta tkanki przewodzące rośliny od korzeni do pędów. Ogranicza to możliwość pobierania wody, więc odwodnione pędy żółkną, a następnie zamierają. Choroba postępuje bardzo szybko, więc zachodzi potrzeba szybkiej interwencji w przypadku zauważenia pierwszych objawów. Chora roślina wykopana z gruntu ma przegniłe korzenie. Po zeskrobaniu wierzchniej warstwy kory, u podstawy widoczne jest zbrunatnienie tkanek. Na przekroju poprzecznym po ścięciu porażonej rośliny, widoczne są czerwonobrązowe przebarwienia drewna – są to tkanki poprzerastane grzybnią.

https://www.high-endrolex.com/21

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Pojemniki, doniczki oraz miejsca, które mają kontakt z podłożem do sadzenia roślin powinny być odkażone.
  • Roślinom przed posadzeniem należy zapewnić właściwe dla gatunku stanowisko uprawy.
  • Podłoże powinno być odpowiednio przepuszczalne, aby nie zalegała na nim woda, ponieważ takie warunki sprzyjają rozwojowi choroby.
  • Podczas zakupu sadzonek należy wybierać te zdrowe.
  • W przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby należy niezwłocznie zastosować odpowiednie środki ochrony roślin. Należy wybierać środki zarówno do podlewania, jak i opryskiwania roślin, zapewniając kompleksowe zwalczanie zarówno patogenów zalegających w glebie, jak i rozwijających się na roślinie.
  • Jeżeli roślina zamarła wskutek fytoftorozy należy ja usunąć, natomiast podłoże w miejscu uprawy rośliny odkazić, stosując środki do podlewania.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.