Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Fytoftoroza rododendrona

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Phytophthora citricola, Phytophthora citrophthora, Phytophthora cinnamomi, Phytophthora palmivora i inne gatunki grzyba.

Objawy: Patogen poraża rośliny odglebowo, szczególnie rośliny osłabione, niewłaściwie uprawiane, rosnące na glebach, na których długo zalega woda. Fytoftoroza może zaatakować już młode sadzonki, powodując zahamowanie ich wzrostu i zamieranie. W przypadku porażenia starszych roślin liście na początku matowieją i zawijają się do środka. Ponieważ grzyb przerasta wiązki przewodzące pędu, ogranicza możliwość pobierania wody i składników pokarmowych przez roślinę. W skutek czego liście więdną, ale nie opadają z rośliny. Na zwiniętych do dołu blaszkach liściowych, od strony ogonka liściowego, liście charakterystycznie brązowieją w kształcie litery V. Fytoftoroza może zaatakować pojedynczy pęd, podczas gdy pozostałe wyglądają zdrowo. Czasami dochodzi do zainfekowania całej rośliny, co prowadzi do jej zamarcia. Choroba postępuje bardzo szybko, więc zachodzi potrzeba szybkiej interwencji w przypadku zauważenia pierwszych objawów. Na porażonych korzeniach są wyraźnie widoczne brunatne, lekko zagłębione, nieregularne plamy. Chora roślina wykopana z gruntu ma przegniłe korzenie. Wystąpienie fytoftorozy można dość łatwo sprawdzić. Po zeskrobaniu wierzchniej warstwy kory u podstawy pędu widoczne jest zbrunatnienie tkanek. Na przekroju poprzecznym po ścięciu porażonej rośliny widoczne są czerwonobrązowe przebarwienia drewna – są to tkanki poprzerastane grzybnią.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Pojemniki, doniczki oraz miejsca, które mają kontakt z podłożem do sadzenia roślin powinny być odkażone.
  • Roślinom przed posadzeniem należy zapewnić właściwe dla gatunku stanowisko uprawy.
  • Podłoże powinno być odpowiednio przepuszczalne, aby nie zalegała na nim woda, ponieważ takie warunki sprzyjają rozwojowi choroby.
  • Podczas zakupu sadzonek należy wybierać te zdrowe.
  • W przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby należy niezwłocznie zastosować odpowiednie środki ochrony roślin. Należy wybierać środki zarówno do podlewania jak i opryskiwania roślin, zapewniając kompleksowe zwalczanie zarówno patogenów zalegających w glebie jak i rozwijających się na roślinie.
  • Jeżeli roślina zamarła wskutek fytoftorozy należy ja usunąć, natomiast podłoże w miejscu uprawy rośliny odkazić, stosując środki do podlewania.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.