Fytoftoroza rododendrona
Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Phytophthora citricola, Phytophthora citrophthora, Phytophthora cinnamomi, Phytophthora palmivora i inne gatunki grzyba.
Objawy: Patogen poraża rośliny odglebowo, szczególnie rośliny osłabione, niewłaściwie uprawiane, rosnące na glebach, na których długo zalega woda. Fytoftoroza może zaatakować już młode sadzonki, powodując zahamowanie ich wzrostu i zamieranie. W przypadku porażenia starszych roślin liście na początku matowieją i zawijają się do środka. Ponieważ grzyb przerasta wiązki przewodzące pędu, ogranicza możliwość pobierania wody i składników pokarmowych przez roślinę. W skutek czego liście więdną, ale nie opadają z rośliny. Na zwiniętych do dołu blaszkach liściowych, od strony ogonka liściowego, liście charakterystycznie brązowieją w kształcie litery V. Fytoftoroza może zaatakować pojedynczy pęd, podczas gdy pozostałe wyglądają zdrowo. Czasami dochodzi do zainfekowania całej rośliny, co prowadzi do jej zamarcia. Choroba postępuje bardzo szybko, więc w przypadku zauważenia pierwszych objawów zachodzi potrzeba szybkiej interwencji. Na porażonych korzeniach są wyraźnie widoczne brunatne, lekko zagłębione, nieregularne plamy. Chora roślina wykopana z gruntu ma przegniłe korzenie. Wystąpienie fytoftorozy można dość łatwo sprawdzić. Po zeskrobaniu wierzchniej warstwy kory u podstawy pędu widoczne jest zbrunatnienie tkanek. Na przekroju poprzecznym po ścięciu porażonej rośliny widoczne są czerwonobrązowe przebarwienia drewna – są to tkanki poprzerastane grzybnią.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Pojemniki, doniczki oraz miejsca, które mają kontakt z podłożem do sadzenia roślin powinny być odkażone.
- Roślinom przed posadzeniem należy zapewnić właściwe dla gatunku stanowisko uprawy.
- Podłoże powinno być odpowiednio przepuszczalne, aby nie zalegała na nim woda, ponieważ takie warunki sprzyjają rozwojowi choroby.
- Podczas zakupu sadzonek należy wybierać te zdrowe.
- W przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby należy niezwłocznie zastosować odpowiednie środki ochrony roślin. Należy wybierać środki zarówno do podlewania jak i opryskiwania roślin, zapewniając kompleksowe zwalczanie zarówno patogenów zalegających w glebie jak i rozwijających się na roślinie.
- Jeżeli roślina zamarła wskutek fytoftorozy należy ją usunąć, natomiast podłoże w miejscu uprawy rośliny odkazić, stosując środki do podlewania.