Gorzka plamistość podskórna jabłek
Objawy: Objawy gorzkiej plamistości podskórnej jabłek występują na dojrzałych owocach jabłoni. Już na drzewach na skórce jabłek można zaobserwować ciemnozielone plamy, które są zagłębione w miąższu pod skórką. Plamy te po pewnym czasie brunatnieją. Najczęściej jednak choroba ta występuje w okresie przechowywania zebranych jabłek. Pierwotnie na jabłkach pojawiają się ciemnozielone drobne zagłębienia w skórce. Z czasem plamy te brunatnieją i powiększają się obejmując coraz większą cześć miąższu pod skórką. Po zdjęciu skórki w miejscu plam ujawnia się gąbczasty, suchy i gorzki w smaku miąższ owocu. Czasem dochodzi do zmian chorobowych w głębszych częściach miąższu, ale widoczne są one dopiero po przekrojeniu owocu. Owoce z gorzką plamistością tracą wartość konsumpcyjną i handlową.
Przyczyny: Do choroby dochodzi w momencie gdy w roślinie zostaje zaburzona równowaga pomiędzy zawartością wapnia, potasu i magnezu. Choroba występuje najczęściej na owocach dużych, zerwanych zbyt wcześnie oraz rosnących na młodych drzewach. Dokładnej przyczyny choroby upatruje się w zbyt dużej ilości potasu w stosunku do wapnia w owocach. Choroba ta powoduje, że jabłka mają niską jakość i są bardziej podatne na choroby przechowalnicze.
Zalecenia:
• Roślinom należy zapewnić optymalne warunki rozwoju, dostosowując siedlisko oraz zabiegi agrotechniczne do wymagań uprawowych jabłoni.
• Jeżeli w poprzednim sezonie zaobserwowano objawy choroby należy opryskać drzewa po czerwcowym opadaniu zawiązków kilkukrotnie preparatami zawierającymi chlorek wapnia (CaCl2) w stężeniu 0,5-0,8%. Można również w sierpniu opryskiwać drzewa roztworem azotanu wapnia (np. saletrą wapniową) w stężeniu 0,5%.