Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Kistnik malinowiec

Gatunek: Kistnik malinowiec (łac. Byturus tomentosus) należy do chrząszczy z rodziny kistnikowatych.

Objawy: Zimują chrząszcze w glebie. Wiosną na przełomie kwietnia i maja z zimowisk wychodzą chrząszcze i rozpoczynają żerowanie na młodych jeszcze nie rozwiniętych liściach. Wskutek czego powstają podłużne otwory pomiędzy nerwami liści.  Później chrząszcze żerują w pąkach kwiatowych wyjadając pręciki, słupki, płatki, dno kwiatowe oraz nektarniki kwiatów przez co nie zawiązują się owoce. Pod koniec maja i na początku czerwca samice składają jaja pojedynczo do pąków. Jedna samica może złożyć 60-100 jaj kwiatowych. Największe szkody wyrządzają larwy, gdyż żerują w dnie kwiatowym oraz owocach, powodując tym samym „robaczywienie” owocu. Porażone owoce tracą wartość handlową. W okresie dojrzewania owoców larwy opadają na ziemię i tam się przepoczwarczają. Młode dorosłe chrząszcze pozostają w ziemi aż do wiosny.

Wygląd szkodnika: Dorosłe chrząszcze są rudobrązowe, pokryte drobnymi włoskami. Wielkość chrząszcza to około 4 mm. Larwy osiągają długość 5-6 mm i są barwy brudno-kremowej.

Zapobieganie i zwalczanie:

Zabiegi ochrony należy wykonywać w okresie pojawienia się chrząszczy, czyli przed kwitnieniem malin, gdy pąki kwiatowe rozluźniają się.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.