Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Krety | nornice w rabatach roślin cebulowych

Gatunek: Kret europejski (łac. Talpa europaea) jest w Polsce chroniony. Możemy zapobiegać jego wystąpieniu lub odstraszyć. Nornice (łac. Myodes) to rodzaj gryzoni z podrodziny karczowników.

Objawy: Najbardziej charakterystycznym objawem występowania kreta są kopce ziemne pozostawiane na powierzchni, przez co rabaty stają się nierówne. Zarówno krety, jak i nornice budują nory i korytarze podziemne. Czasem może ich być tak wiele, że ziemia zapada się pod ciężarem kopców, w miejscach gdzie została podkopana. Szkodniki te podgryzają korzenie roślin, a także zjadają całe bulwy i cebule. Żerowanie gryzoni w miejscach, gdzie zostały posadzone rośliny cebulowe i bulwiaste, powoduje, że nie wyrastają części nadziemne tych roślin.

Wygląd szkodnika: Krety i nornice to gryzonie. Kret wielkości 17–20 cm, pokryty jest gęstym, czarnym futrem. Posiada duże łapy grzebne. Kret nie wychodzi na powierzchnię, a większość życia spędza pod ziemią. Kret ma uwstecznione oczy i jest wrażliwy na światło. Nornice są brązowo-rude, wielkości 10 cm. Nornice mają drobne łapki i długi ogon. Żerują pod i na powierzchni ziemi.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Na etapie zakładania ogrodu warto rozłożyć około 20-30 cm pod powierzchnią rabat specjalną siatkę zabezpieczającą przed kretami.
  • Cebulki roślin dobrze jest sadzić w specjalnych koszyczkach zabezpieczających przed zjedzeniem przez krety i nornice.
  • Można również zainstalować siatkę pionową wokół naszego terenu, tworząc przeszkodę dla kretów. Siatkę trzeba wkopać dość głęboko: 70-80 cm pod ziemię.
  • Wydzieliny korzeniowe niektórych roślin odstraszają krety. Do takich roślin należą: aksamitka, czosnek, bazylia, cesarska korona oraz komosa.
  • Krety są wrażliwe na drgania i dźwięki. Można je odstraszać, montując urządzenia wibracyjne lub emitujące dźwięki niesłyszalne dla człowieka.
  • Skutecznym sposobem odstraszania kretów jest stosowanie płynów z olejkami eterycznymi. W tym celu można wykorzystać płyn na krety AROX, który działa również na inne zwierzęta kopiące w ogrodzie (np. nornice), nie wyrządzając im jednocześnie krzywdy.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /agrecol2020/wp-content/themes/agrecol/single-dra_problem.php on line 496

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.