Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Krety/nornice

Gatunek: Kret europejski (łac. Talpa europaea) jest w Polsce chroniony. Możemy zapobiegać występowaniu lub odstraszyć szkodnika.

Objawy: Najbardziej charakterystycznym objawem występowania kreta są kopce ziemne pozostawiane na trawniku. Trawnik jest zniszczony i aby go odnowić trzeba usuwać kopce i wykonać dosiewkę trawy. Zarówno krety jaki i nornice budują nory i korytarze podziemne. Czasem może ich być tak wiele, że ziemia pod ciężarem zapada się w miejscach gdzie została podkopana. Szkodniki te podgryzają korzenie roślin prowadząc do osłabionego wzrostu trawy.

Wygląd szkodnika: Krety i nornice to gryzonie. Kret jest wielkości 17–20 cm. Posiada gęste, czarne futro oraz duże łapy grzebne. Kret nie wychodzi na powierzchnię, większość życia spędza pod ziemią. Ma uwstecznione oczy i jest wrażliwy na światło. Nornice są brązowo-rude i mają wielkość 10 cm. Nornice mają drobne łapki i długi ogon. Żerują zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Na etapie zakładania ogrodu warto rozłożyć około 10-15 cm pod powierzchnią trawnika specjalną siatkę zabezpieczającą przed kretami.
  • Można również zainstalować siatkę pionową wokół ogrodu, tworząc przeszkodę dla kretów. Siatkę trzeba wkopać dość głęboko: 70-80 cm pod ziemią.
  • Wydzieliny korzeniowe niektórych roślin odstraszają krety. Do takich roślin należą: aksamitka, czosnek, bazylia, cesarska korona oraz komosa.
  • Krety są wrażliwe na drgania i dźwięki. Można je odstraszać, montując urządzenia wibracyjne lub emitujące dźwięki niesłyszalne dla człowieka.
  • Skutecznym sposobem odstraszania kretów jest stosowanie płynów z olejkami eterycznymi. W tym celu można wykorzystać płyn na krety AROX, który działa również na inne zwierzęta kopiące w ogrodzie (np. nornice), nie wyrządzając im krzywdy.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /agrecol2018/wp-content/themes/agrecol/single-dra_problem.php on line 496

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.