Krety/nornice
Gatunek: Kret europejski (łac. Talpa europaea) jest w Polsce chroniony. Możemy zapobiegać występowaniu lub odstraszyć szkodnika.
Objawy: Najbardziej charakterystycznym objawem występowania kreta są kopce ziemne pozostawiane na trawniku. Trawnik jest zniszczony i aby go odnowić trzeba usuwać kopce i wykonać dosiewkę trawy. Zarówno krety jaki i nornice budują nory i korytarze podziemne. Czasem może ich być tak wiele, że ziemia pod ciężarem zapada się w miejscach gdzie została podkopana. Szkodniki te podgryzają korzenie roślin prowadząc do osłabionego wzrostu trawy.
Wygląd szkodnika: Krety i nornice to gryzonie. Kret jest wielkości 17–20 cm. Posiada gęste, czarne futro oraz duże łapy grzebne. Kret nie wychodzi na powierzchnię, większość życia spędza pod ziemią. Ma uwstecznione oczy i jest wrażliwy na światło. Nornice są brązowo-rude i mają wielkość 10 cm. Nornice mają drobne łapki i długi ogon. Żerują zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Na etapie zakładania ogrodu warto rozłożyć około 10-15 cm pod powierzchnią trawnika specjalną siatkę zabezpieczającą przed kretami.
- Można również zainstalować siatkę pionową wokół ogrodu, tworząc przeszkodę dla kretów. Siatkę trzeba wkopać dość głęboko: 70-80 cm pod ziemią.
- Wydzieliny korzeniowe niektórych roślin odstraszają krety. Do takich roślin należą: aksamitka, czosnek, bazylia, cesarska korona oraz komosa.
- Krety są wrażliwe na drgania i dźwięki. Można je odstraszać, montując urządzenia wibracyjne lub emitujące dźwięki niesłyszalne dla człowieka.
- Skutecznym sposobem odstraszania kretów jest stosowanie płynów z olejkami eterycznymi. W tym celu można wykorzystać płyn na krety AROX, który działa również na inne zwierzęta kopiące w ogrodzie (np. nornice), nie wyrządzając im krzywdy.