Krzywik porzeczkowiaczek
Gatunek: Krzywik porzeczkowiaczek (łac. Lampronia capitella) to motyl z rodziny krzywikowatych.
Objawy: Wiosną gdy temperatura przekroczy 15-20⁰C, gąsienice wybudzają się ze spoczynku zimowego i wspinają się po pędach do pąków wierzchołkowych. Wgryzają się do wnętrza pąków, gdzie żerują wyjadając całe wnętrze i pozostawiając jedynie łuski zewnętrzne. Po otworzeniu takiego uszkodzonego pąka czasami można znaleźć gąsienice, a jeżeli jej nie ma to świadectwem jej bytowania są pozostawione odchody. Często odchody wysypują się przez otwór z wnętrza pąka. Jedna gąsienica w czasie rozwoju może uszkodzić 4-7 pąków. W późniejszym czasie gdy zaczynają rozwijać się liście gąsienice wędrują po pędach w kierunku rozet liściowo-kwiatowych. Żerują u nasady rozet, co powoduje ich więdnięcie i zamieranie. Pod koniec kwitnienia porzeczek gąsienice przepoczwarczają się, a motyle pojawiają się w maju. Składają jaja poprzez wykonany otwór do wnętrza zawiązków owoców. Młode, wylęgłe gąsienice żerują we wnętrzu zawiązka owocu, zjadając nasiona. Po krótkim okresie żerowania schodzą do miejsc zimowania w spękaniach kory na pędach porzeczki lub w resztkach roślinnych.
Wygląd szkodnika: Skrzydła motyla mają rozpiętość 14 mm i są barwy brązowej z metalicznym połyskiem. Na skrzydłach pierwszej pary widnieje rysunek w postaci trzech biało-kremowych plam. Gąsienice w czasie rozwoju mają zmienną barwę: tuż po wylęgu są białe, później robią się intensywnie czerwone, a na koniec zielone. Gąsienice dorastają do 10 mm długości i posiadają czarną głowę.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Zabiegi ochrony roślin należy przeprowadzać w czasie rozwoju kwiatostanu. Bardzo ważne w czasie przeprowadzania oprysków jest dokładne pokrycie cieczą roboczą wszystkich części roślin.