Kwieciak malinowiec na truskawce
Gatunek: Kwieciak malinowiec (łac. Anthonomus rubi) należy do chrząszczy z rodziny ryjkowcowatych.
Objawy: Zimują chrząszcze w glebie lub na resztkach roślinnych na plantacji truskawek. Gdy wiosną temperatura wzrośnie powyżej 12˚C chrząszcze wychodzą z miejsc zimowania i rozpoczynają żerowanie. Szkodliwość chrząszczy jest niewielka w stosunku do szkodliwości larw. Podczas żerowania wygryzają niewielkie (1-2 mm) otworki w liściach. Gdy tylko truskawki zawiążą kwiatostany, samice zaczynają składać jaja do pąków kwiatowych w fazie rozluźniania pąków kwiatowych. Po złożeniu jaj samica podcina szypułkę, wskutek czego pąki więdną, zamierają i tak pozostają na roślinie lub opadają. Samice mogą złożyć aż 60 jaj tym samym uszkadzając tyle samo pąków kwiatowych. Larwy żerują przez około 3 tygodnie po czym w tym miejscu się przepoczwarczają. Pod koniec czerwca pojawia się nowe pokolenie chrząszczy, które już w czerwcu udaje się na zimowanie.
Wygląd szkodnika: Dorosłe chrząszcze są wielkości 4 mm, czarnego koloru, pokryte jasnoszarymi drobnymi włoskami. Chrząszcze posiadają charakterystyczny długi ryjek, na końcu którego znajdują się czułki oraz aparat gębowy. Larwy mają brudnobiały kolor i ciemną głowę, są rogalikowato zgięte i dorastaj do 3-4 mm długości.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Zabiegi ochrony należy wykonywać w okresie pojawienia się chrząszczy, w fazie rozwoju kwiatostanu, kiedy pąki kwiatowe rozluźniają się. Ważne, aby zabiegi przeprowadzać w temperaturze wyższej niż 12-15˚C, gdyż wtedy uaktywniają się chrząszcze.