Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Kwieciak malinowiec

Gatunek: Kwieciak malinowiec (łac. Anthonomus rubi) należy do chrząszczy z rodziny ryjkowcowatych.

Objawy: Zimują chrząszcze w glebie lub na resztkach roślinnych na plantacji truskawek. Chrząszcze rozpoczynają żerowanie gdy temperatura wiosną osiągnie powyżej 12˚C. Chrząszcze wygryzają w liściach niewielkie, średnicy 1-2 mm dziurki. W fazie rozluźniania pąków kwiatowych malin, samice  składają po jednym jaju do pąków kwiatowych. Po złożeniu jaj samica podcina szypułkę, wskutek czego pąki więdną, zamierają i tak pozostają na roślinie lub opadają. Kwieciaki malinowce mogą uszkodzić nawet 20-30% pąków na całej plantacji. Larwy żerują przez około 3 tygodnie po czym przepoczwarczają się w pąkach. Pod koniec czerwca pojawia się nowe pokolenie chrząszczy, które już w czerwcu udaje się na zimowanie.

Wygląd szkodnika: Dorosłe chrząszcze są wielkości 4 mm, czarnego koloru, pokryte jasnoszarymi drobnymi włoskami. Chrząszcze posiadają charakterystyczny długi ryjek, na końcu którego znajdują się czułki oraz aparat gębowy. Larwy są brudnobiałe z ciemną głową, rogalikowato zgięte, dorastające do 3-4 mm długości.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Zabiegi ochrony należy wykonywać w okresie pojawienia się chrząszczy, czyli zanim maliny rozwiną pąki kwiatowe, gdy pąki kwiatowe rozluźniają się. Ważne, aby zabiegi przeprowadzać w temperaturze wyższej niż 12-15˚C, gdyż wtedy uaktywniają się chrząszcze.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.