Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mączlik szklarniowy na róży

Gatunek: Mączlik szklarniowy (łac. Trialeurodes vaporarioum) to pluskwiak równoskrzydły należący do rodziny mączlikowatych.

Objawy: Mączliki głównie występują na różach uprawianych w szklarniach i pod osłonami, gdzie mogą się rozwijać przez cały rok. W lecie mogą przelatywać na róże uprawiane w gruncie. Larwy oraz osobniki dorosłe żerują na liściach, wysysając soki roślinne, co prowadzi do obniżenia turgoru (uwodnienia) liści oraz obniżenia kondycji roślin. Osobniki dorosłe, które przypominają wyglądem „białe muszki”, można spotkać żerujące na dolnej stronie najmłodszych liści. Natomiast larwy żerują na dolnej stronie starszych liści. Widocznym objawem żerowania tych szkodników na liściach są maleńkie, żółte cętki. Z czasem cały liść żółknie i zasycha. Mączliki wydzielają kleistą spadź, na której rozwijają się czarne grzyby sadzakowe. Grzyby pokrywając powierzchnię liści zmniejszają powierzchnię asymilacyjną. Rośliny zaatakowane przez mączlika mogą mieć zaburzony rozwój i kwitnienie.

Wygląd szkodnika: Dorosły mączlik ze względu na swój wygląd jest nazywany „białą muszką”. Owad ten jest koloru żółtego i posiada charakterystyczne mlecznobiałe skrzydełka. Przy bliższym przyjrzeniu się temu niewielkiemu owadowi (1- 1,5 mm) można zauważyć jego czerwone oczy. Larwy mączlika szklarniowego są płaskie, koloru żółtobiałego. W rozwoju mączlika występują 3 stadia larwalne z czego ostatnie to tzw. puparium, które pokryte jest białymi pałeczkami woskowymi.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Systematyczne sprawdzanie dolnej strony liści, pozwoli bardzo szybko zareagować w sytuacji wystąpienia szkodnika.
  • Rabaty należy regularnie odchwaszczać. Szczególne z gwiazdnicy pospolitej, która jest chwastem przyciągającym mączliki.
  • Naturalne preparaty na bazie olejów roślinnych pokrywając larwy mączlików przyczyniają się do odcięcia dostępu powietrza, co skutkuje ograniczeniem populacji szkodnika.
  • Populację szkodnika można ograniczyć, stosując żółte pułapki lepowe.
  • Po zaobserwowaniu mączlików, wykonujemy oprysk środkiem ochrony roślin. Najlepiej jest stosować naprzemiennie różne preparaty, bo szkodniki te mogą nabyć odporność na daną substancję aktywną.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.