Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mączliki na rododendronie

Gatunek: Na różanecznikach występuje mączlik różanecznikowy (łac. Dialeurodes chittendeni). Jest to pluskwiak równoskrzydły należący do rodziny mączlikowatych.

Objawy: Larwy oraz osobniki dorosłe żerują na dolnej stronie liści. Wysysając soki roślinne powodują powstawanie żółtych, mozaikowatych przebarwień widocznych na górnej stronie liści. Osobniki dorosłe, które przypominają wyglądem „białe muszki”, można spotkać na spodzie liści. Uskrzydlone mączliki po poruszeniu rośliny bardzo szybko wzbijają się w powietrze. Z czasem cały liść może żółknąć i zasychać. Mączliki wydzielają kleistą spadź, na której rozwijają się czarne grzyby sadzakowe. Grzyby pokrywając powierzchnię liści zmniejszają powierzchnię asymilacyjną. Rośliny zaatakowane przez mączlika mogą mieć zaburzony rozwój i kwitnienie.

Wygląd szkodnika: Mączlik różanecznikowy jest bardzo podobny wyglądem do mączlika szklarniowego. Z wyglądu przypomina „białą muszkę”, a to za sprawą mlecznobiałych skrzydełek. Owad ten jest wielkości 1,2 mm i koloru żółtego. Larwy mączlika szklarniowego są płaskie, koloru żółtozielonego i w przeciwieństwie do mączlika szklarniowego nie posiadają charakterystycznych woskowych wyrostków. Występują 3 stadia larwalne, z czego ostatnie to tzw. puparium.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Systematyczne sprawdzanie dolnej strony liści, pozwoli bardzo szybko zareagować w sytuacji wystąpienia szkodnika.
  • Naturalne preparaty na bazie olejów roślinnych pokrywając larwy mączlików przyczyniają się do odcięcia dostępu powietrza, co skutkuje ograniczeniem populacji szkodnika.
  • Po zaobserwowaniu mączlików, wykonujemy oprysk środkiem ochrony roślin. Najlepiej jest stosować naprzemiennie różne preparaty, bo szkodniki te mogą nabyć odporność na daną substancję aktywną.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.