Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mączniak prawdziwy na gruszy

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Podosphaera leucotricha.

Objawy: Choroba ta bardzo rzadko występuje na gruszy. Porażone pąki zamierają, więc nie rozwijają się z nich kwiaty oraz liście. Mączniak prawdziwy widoczny jest na organach rośliny pod postacią białego, mączystego nalotu, który po pewnym czasie szarzeje. Na nalocie można zauważyć drobne czarne punkciki – zarodniki. Porażone mączniakiem pędy przestają rosnąć. Liście stopniowo pokrywają się nalotem, który w rezultacie pokrywa obie strony liścia. Podobne objawy występują na kwiatach. Mocno zainfekowane liście i kwiaty deformują się, zamierają i przedwcześnie opadają. Wyjątek stanowią owoce, na których nie występuje charakterystyczny nalot. Natomiast na skórce owoców można zaobserwować skorkowaciałe plamy lub siateczkę.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Na małych plantacjach można rozważnie wycinać porażone pędy, jeżeli ich ilość nie jest zbyt duża na jednym drzewie.
  • W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów należy użyć środka ochrony roślin. Pierwsze zabiegi wykonuje się w fazie różowego pąka, jeżeli choroba wystąpiła. Ostatnie wykonuje się w drugiej połowie lata, jeżeli choroba nadal występuje.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.