Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mączniak prawdziwy traw

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Erysiphe graminis.

Objawy: Objawy choroby występują na źdźbłach trawy. Jest to biały, mączysty nalot, na którym tworzą się skupienia zarodników grzyba, służące rozprzestrzenianiu się patogenu. Po pewnym czasie nalot szarzeje i pojawiają się na nim zarodniki grzyba. Pod nalotem liście zmieniają barwę na żółtą, a następnie całe źdźbła mogą zamierać. Na infekcje narażone są szczególnie zacienione fragmenty trawnika. Infekcji sprzyja temperatura około 20°C i wysoka wilgotność powietrza.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Fragmentom trawnika zacienionym przez drzewa, można zwiększyć nasłonecznienie, podkrzesując dolne gałęzie drzew, a nawet wykonując cięcia prześwietlające.
  • Zabiegi takie jak: regularne wygrabianie, aeracja i wertykulacja, przyczyniają się do szybszego obsychania traw po opadach i podlewaniu, dzięki czemu ryzyko infekcji jest mniejsze.
  • Na trawniku wykazującym dużą podatność na tę chorobę, unikajmy nawozów z dużą zawartością azotu. Przenawożenie azotem, zwiększa ryzyko porażenia przez mączniaka.
  • Pierwszy zabieg wykonać z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby. Szczególnie zabiegi wykonywać, jeżeli panują warunki sprzyjające rozwojowi choroby (wysoka wilgotność powierza).

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.