Mączniak prawdziwy truskawki
Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Sphaerotheca macularis.
Objawy: Porażeniu ulegają wszystkie nadziemne części truskawki. Charakterystyczny dla tej choroby jest biały mączysty nalot, który po pewnym czasie szarzeje. Na nalocie tym można zauważyć drobne czarne punkciki – zarodniki. Pierwsze objawy mączniaka prawdziwego na truskawce uprawianej w polu widoczne są w drugiej połowie maja. Natomiast w uprawie szklarniowej choroba może się rozwijać w różnym czasie, jeżeli wystąpią warunki sprzyjające infekcji. W uprawie polowej nalot pojawia się na dolnej stronie blaszki liściowej, natomiast na truskawkach uprawianych w szklarni nalot pojawia się z obydwu stron. Porażone liście zawijają się do góry, co odsłania nalot znajdujący się na spodzie liści. W miejscach wystąpienia nalotu tkanki odbarwiają się tworząc czerwone plamy, które pozostają na liściach nawet jeżeli rozwój choroby zostanie zahamowany poprzez stosowanie środków ochrony roślin. Liście mają zmniejszoną powierzchnię asymilacyjną, co zaburza proces fotosyntezy i prowadzi do osłabienia roślin. W rezultacie roślina wydaje niższe, gorszej jakości plony. Porażone mogą zostać również kwiaty i zawiązki owoców, które po pewnym czasie zamierają. Także dojrzałe owoce są narażone na infekcję. Powstaje na nich biały nalot, który sprawia, że owoce tracą wartość konsumpcyjną.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Spośród wielu odmian truskawek można wybierać te, które wykazują wysoką odporność na mączniaka prawdziwego.
- Podczas zakładania plantacji należy sadzić truskawki w prawidłowej rozstawie, aby nie rosły w nadmiernym zagęszczeniu.
- Plantacje truskawek należy regularnie odchwaszczać, aby chwasty nie powodowały nadmiernego zagęszczenia, utrudniając osuszanie przez wiatr.
- W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów choroby, należy wykonać zabieg środkiem ochrony roślin.