Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mech na trawniku

Jeżeli na trawnikach pojawia się mech, to może oznaczać, że trawnik został poważnie zaniedbany. Mech to gatunek pionierski, co oznacza, że osiedla się w miejscach, gdzie inne gatunki nie są w stanie, ze względu na niesprzyjające warunki. Mech wkracza na trawnik wszędzie tam, gdzie znajdują się wolne przestrzenie. Mchy rosną zwykle na trawnikach nadmiernie wilgotnych, w zacienionych miejscach trawnika lub na nadmiernie kwaśnym podłożu. Niektóre gatunki przystosowały się do tymczasowych okresów suszy, więc rosną nawet tam, gdzie brakuje wody, jeżeli tylko jest miejsce. Choć mchy często są nazywane chwastami, to z punktu widzenia botanicznego jest to odrębna grupa roślin. Ta wiedza jest bardzo ważna, gdyż metody zapobiegania i zwalczanie ich środkami ochrony roślin będą się różniły od zapobiegania i zwalczania chwastów.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Regularnie nawożony trawnik intensywnie się krzewi, więc nie pozwala wkroczyć mchom w wolne przestrzenie.
  • Specjalistyczne nawozy na mech zawierają w składzie związki żelaza, które są szkodliwe dla mchu. Stosując regularnie tego typu nawozy jesteśmy w stanie wyeliminować mech.
  • Zbyt wysoki odczyn podłoża, na którym rośnie trawa, powoduje, że jest ona osłabiona we wzroście, za to mech czuje się świetnie w takim środowisku. Należy co kilka lat, jesienią wapnować trawnik. co zapobiegnie nadmiernemu zakwaszeniu. Specjalistyczne nawozy do trawników posiadają formuły, które nie wpływają na zmianę odczynu podłoża na kwaśny.
  • Zacienione przez drzewa, fragmenty trawnika, są szczególnie często zasiedlane przez mchy. Można takie miejsca doświetlić poprzez podkrzesywanie dolnych gałęzi drzew lub wykonując cięcia prześwietlające drzew.
  • Nie należy nadmiernie podlewać trawnika, gdyż wilgoć sprzyja rozwojowi mchu.
  • Gleby gliniaste i podmokłe można rozluźnić zabiegiem aeracji i piaskowania.
  • Zabieg aeracji i wertykulacji przeprowadzany na trawnikach, pozwala pozbyć się martwej warstwy filcu, przyduszającej trawnik, a także mchu.
  • W przypadku pustych placów oraz rzadkiego trawnika, należy wykonać dosiewkę nasion traw.
  • Najlepszą metodą zwalczania mchu jest zastosowanie środków ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.