Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Miodówka bukszpanowa

Gatunek: Miodówka bukszpanowa (Psylla buxi) to pluskwiak bardzo blisko spokrewniony z mszycami.

Objawy żerowania: Na szczytach pędów widoczne są łódeczkowato/łyżeczkowato zdeformowane liście, nieco przypominające główki kapusty. Na liściach można dojrzeć białe, poskręcane twory przypominające nitki. Po potrząśnięciu zainfekowanymi pędami może się z nich sypać biały pyłek. Liście są pokryte lepką spadzią. Miodówki żerują zwykle najintensywniej na najmłodszych pędach bukszpanu w maju i czerwcu.

Wygląd szkodnika: Niewielki, zielony, uskrzydlony owad osiągający 3-5 mm długości.

Zapobieganie i zwalczanie: Miodówka bukszpanowa w ciągu sezonu rozwija tylko jedno pokolenie, co znaczne ułatwia ochronę. Młode larwy zimują pod łuskami pąków.

  • regularne przycinanie bukszpanów ogranicza występowanie miodówki
  • wiosenne opryski preparatami olejowymi (np. Płyn na szkodniki) oraz silikonowymi (np. Silcol) skutecznie ograniczają lub całkowicie eliminują populację szkodnika
  • do zwalczania miodówek możemy wybrać zarówno preparaty do upraw ekologicznych (np. NeemAzal T/S) jak i bardziej klasyczne jak Mospilan 20 SP, który to jednocześnie pomoże nam pozbyć się ćmy bukszpanowej

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.