Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Miodówki na gruszy

Gatunki: Gatunki miodówek występujące na gruszy: miodówka gruszowa czerwona, miodówka gruszowa plamista, miodówka gruszowa żółta.

Objawy: Miodówki występują w koloniach, wysysając soki roślinne, prowadzą do osłabienia roślin. Miodówki wytwarzają dużą ilość rosy miodowej – spadzi, która zalepia pąki, liście i kwiaty. Ponadto na spadzi rozwijają się czarne grzyby sadzakowe utrudniające roślinie fotosyntezę i oddychanie.

Wiosną miodówka czerwona żeruje na najmłodszych liściach, szczególnie na wierzchołkach pędów. Liście nie rozwijają się i zaginają w kształt pastorału. W późniejszym okresie miodówki czerwone, żerują na starszych liściach, przyczyniając się do ich marszczenia.

Miodówka plamista i żółta żeruje na pąkach kwiatowych, młodych liściach, młodych pędach oraz zawiązkach owoców. Uszkodzone przez miodówki pąki i zawiązki owoców mogą odpadać.

Miodówki są szczególnie groźne dla młodych drzewek, ponieważ żerując na młodych pędach, przyczyniają się do zahamowania ich wzrostu. Mocno zaatakowane drzewka wyglądają jakby były osmalone.

Wygląd szkodnika: Miodówki to niewielkie szkodniki wielkości do 4 mm. Larwy na początku rozwoju są płaskie. W trakcie rozwoju stają się coraz bardziej wypukłe, a na ostatnim etapie rozwoju można zaobserwować u nich zaczątki skrzydeł. Osobniki dojrzałe posiadają dwie pary przeźroczystych skrzydeł, które owad ma złożone na tułowiu w kształt daszka. Dojrzała miodówka czerwona ma barwę od zielonej do brunatnej, natomiast larwy są żółtawe z czerwonymi oczami, a na końcu rozwoju brązowe. Miodówka plamista ma kolor od żółtej do brunatnej. Na odwłoku można zauważyć poprzeczne wąskie paski.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W przypadku zauważenia kolonii miodówek należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.