Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Misecznik śliwowy na orzechu

Gatunek: Misecznik śliwowy (łac. Parthenolecanium corni) należy do podrzędu czerwców.

Objawy: Larwy miseczników wychodzą z miejsc zimowania wiosną i kierują się na najmłodsze pędy, gdzie rozpoczynają żerowanie. Samice wbijają kłujkę w tkankę, po czym nieruchomieją. Samice pokrywa brązowa, stopniowo twardniejąca, półkulista tarczka o średnicy około 2-7 mm. Charakterystycznym objawem żerowania są szkodniki występujące masowo na pędzie, ponieważ gałązki oraz młode pędy są pokryte dużą ilością brunatnych, wypukłych miseczek. Samice po zapłodnieniu składają pod swoją tarczkę 1000-1500 jaj, po czym zamierają. Gdy ręcznie oderwie się tarczkę z łatwością można zauważyć całą masę wysypujących się spod niej jaj. Po pewnym czasie z jaj wylęgają się larwy, które pod koniec sezonu żerują jeszcze na liściach, by później udać się na zimowanie w zakamarkach kory. Miseczniki przez wysysanie soków roślinnych powodują, że drzewa są osłabione, słabiej owocują, mogą również usychać całe gałęzie. Szkodniki te wytwarzają podczas żerowania lepką słodką wydzielinę – rosę miodową (spadź), która ogranicza asymilację. Spadź jest pożywką dla grzybów sadzakowych, powodujących czarny nalot na roślinach, ograniczający procesy oddychania i fotosyntezy.

Wygląd szkodnika: Miseczniki to czerwce, których samice mają wielkość 2-7 mm, natomiast samce mają około 2 mm. Samice tego gatunku pokryte są charakterystyczną wypukłą, brunatną tarczką w kształcie miseczki. Samice, po wbiciu kłujki w tkankę, żerują pozostając w jednym miejscu do końca życia. Odnóża oraz oczy zostają zredukowane, a tarczka zostaje przyklejona do kory. Samce miseczników są uskrzydlone i posiadają jaśniejszą tarczkę niż samice. Larwy są początkowo zielonkawo-żółte, a z czasem brunatnieją.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Nielicznie występujące szkodniki można usuwać ręcznie z konarów i gałęzi, ale jest to bardzo czasochłonna praca i jedynie ogranicza populację szkodników.
  • Zabiegi ochrony roślin należy wykonywać na początku żerowania szkodników, co przypada w fazie rozwoju kwiatostanów.
  • Można również w okresie bezlistnym wykonywać zabiegi prewencyjne preparatami parafinowymi, które niszczą zimujące szkodniki.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.