Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Miseczniki na iglaku

Gatunek: Na roślinach iglastych występują m.in.: misecznik cisowiec, misecznik tujowiec.

Objawy: Larwy miseczników wychodzą z miejsc zimowania wiosną i kierują się na najmłodsze pędy. Tam rozpoczynają żerowanie: wbijają kłujkę i nieruchomieją, pozostając w tym miejscu do końca życia. Wtedy tarczka samic miseczników rośnie, stopniowo twardnieje i brunatnieje. Jest to najbardziej charakterystyczny objaw żerowania tego szkodnika. Pędy są pokryte dużą ilością brunatnych, wypukłych miseczek. Wskutek żerowania miseczników igły żółkną, brunatnieją, a nawet mogą odpadać. Samice po zapłodnieniu składają pod swoją tarczkę 1000-1500 jaj, po czym zamierają. Gdy ręcznie oderwie się tarczkę, z łatwością można zauważyć całą masę wysypujących się spod niej jaj. Po pewnym czasie z jaj wylęgają się larwy, które pod koniec sezonu żerują jeszcze przez pewien czas, by później udać się na zimowanie w zakamarkach kory. Miseczniki wysysają soki roślinne, co prowadzi do osłabienia rośliny. W przypadku młodych roślin może dojść do ich zamierania. Natomiast jeżeli zostaną zaatakowane starsze rośliny, obniżone zostaje plonowanie oraz mrozoodporność roślin.

Wygląd szkodnika: Miseczniki to czerwce, których samice mają wielkość 2-7 mm, natomiast samce mają około 2 mm. Samice tego gatunku pokryte są charakterystyczną wypukłą, brunatną tarczką w kształcie miseczki. Samice, po wbiciu kłujki w tkankę, żerują pozostając w jednym miejscu do końca życia. Odnóża oraz oczy zostają zredukowane, a tarczka zostaje przyklejona do kory. Samce miseczników są uskrzydlone i posiadają jaśniejszą tarczkę niż samice. Larwy są początkowo zielonkawo-żółte, a z czasem brunatnieją.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Nielicznie występujące szkodniki można usuwać ręcznie z konarów i gałęzi, ale jest to bardzo czasochłonna praca i jedynie ogranicza populację szkodników.
  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin należy wykonywać wiosną, ponieważ wtedy larwy zaczynają wychodzić z zimowisk. Kolejne powinno się wykonywać w czerwcu, gdy larwy wylęgają się z jaj.
  • Można również w okresie bezlistnym wykonywać zabiegi prewencyjne preparatami parafinowymi, które niszczą zimujące szkodniki.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.